12 grudnia 2019

"Szczerze" Donald Tusk

Premiera 12 grudnia

Udostępnij post

12 grudnia 2019 r. ukazała się książka Donalda Tuska zatytułowana „Szczerze”.

To osobisty dziennik opowiadający o kulisach europejskiej polityki i kluczowych momentach polskiej i europejskiej historii ostatnich lat, zawierający także polityczne credo autora. Wydawcą książki jest Wydawnictwo Agora.

fot. Dario Pignatelli

„Szczerze” to niezwykły, osobisty dziennik Przewodniczącego Rady Europejskiej. Dzień po dniu towarzyszymy jego pierwszym krokom w nowej roli, poznajemy kulisy europejskiej polityki. Śledzimy też najbardziej dramatyczne wydarzenia ostatnich lat: zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli, kryzys uchodźczy, śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, niekończące się negocjacje w sprawie Brexitu. W książce znajdziemy też wielowymiarowe i zaskakujące portrety najważniejszych postaci światowej polityki, od Baracka Obamy i Angeli Merkel po Donalda Trumpa i Borisa Johnsona.

Ale „Szczerze” to znacznie więcej niż książka o kulisach władzy. To również zapisane potoczystym, barwnym językiem polityczne credo Donalda Tuska i opowieść o Europie, która pozostaje wielkim marzeniem. A także o europejskiej polityce, która bywa gorzkim rozczarowaniem.

 

Książka ukazała się 12 grudnia 2019 roku nakładem Wydawnictwa Agora

ZAMÓW KSIĄŻKĘ

Nikt inny nie mógł napisać takiej książki. Przez ostatnie lata Donald Tusk – jako pierwszy i jedyny Polak – był w samym centrum europejskiej i światowej polityki. Ta książka to osobista, zaskakująco szczera i pełna pasji opowieść o kulisach wydarzeń, w których uczestniczył, i ludziach, z którymi miał do czynienia. Świat według Tuska jest rozedrgany, chaotyczny, trapiony kryzysami i fascynujący. Ale ta książka to zarazem wielkie wyznanie wiary w sens odpowiedzialnej polityki. Po jej lekturze łatwiej zrozumieć, dlaczego „prezydent Europy” nie zdecydował się ubiegać o urząd prezydenta Polski. Tuska można lubić lub nie, ale tę książkę trzeba przeczytać.

Donald Tusk napisał książkę, jakiej żaden Polak nigdy nie napisał i długo nie napisze. To przewodnik po światowej i europejskiej polityce. To także wyznanie miłości – do Europy i do Polski, bo Polska jest tu i w tekście, i w kontekście, i w stylu. Żeby nie było za słodko, jest tu także niemal okrucieństwo w recenzjach wielu oponentów, w tym dawnych sojuszników. To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy politykę lubią, a o Europie i o Polsce myślą poważnie. Co do tytułu – żaden polityk tej rangi nigdy bardziej szczery nie będzie.

Książka Donalda Tuska to spojrzenie na Europę i świat okiem polskiego polityka, trzeźwego zwolennika Unii Europejskiej, który realistycznie potrafi ocenić grożące pułapki. Dziennik napisany z humorem, dystansem i autoironią pozwala wyczuć klimat panujący w brukselskiej wieży Tuska. O prezydencie Stanów Zjednoczonych zanotował: „Jeszcze kilka antyeuropejskich wystąpień Trumpa i okaże się, że Chiny są bliższe Europie niż Ameryka. Obym nie dożył tej zmiany”. Gdzie indziej pisze o tym, jak krajowi oponenci przyprawiają mu gębę przestępcy i drania. Tytuł zapowiada szczerość. A przecież polityk nigdy nie jest do końca szczery. W tym dzienniku jednak Tusk jest bardziej szczery, niż można było oczekiwać. Książkę polecam z przekonaniem, bo to inteligentne igraszki z diabłem polityki.

fot. Dario Pignatelli fot. Dario Pignatelli

Donald Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku), z wykształcenia historyk, z zawodu polityk. Jako student, po śmierci Stanisława Pyjasa, współtworzył Studencki Komitet Solidarności i współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża. Był inicjatorem powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Gdańsku. W 1980 roku pracował jako dziennikarz „Samorządności”, drugiego niezależnego tygodnika NSZZ „Solidarność”. Redaktor prasy podziemnej w czasie stanu wojennego, a w latach 1984–1989 robotnik wysokościowy w spółdzielni Świetlik. Współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego (1990) i Platformy Obywatelskiej (2001). W latach 2007–2014 prezes Rady Ministrów – sprawował tę funkcję najdłużej w całej historii III RP. Od 2014 do 2019 roku przewodniczący Rady Europejskiej.

1 grudnia 2019 roku objął stanowisko przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. Autor książek i albumów o Gdańsku („Był sobie Gdańsk”, „Wydarzyło się w Gdańsku”), „Dawny Sopot”, „Idee gdańskiego liberalizmu”, „Solidarność i duma”. Wydawca pierwszego elementarza kaszubskiego i słownika polsko-kaszubskiego dla dzieci. Mąż Małgorzaty, ojciec Kasi i Michała, dziadek czworga wnucząt.

Zapraszamy na spotkania z Donaldem Tuskiem [obowiązuje rejestracja!]

 WARSZAWA / 14 grudnia / 17:00
Rozmowę z gościem poprowadzą: Dorota Wysocka-Schnepf, dziennikarka Gazeta WyborczaPaweł Goźliński, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora, oraz Jarosław Kurski, redaktor naczelny Gazety Wyborczej.
Spotkanie z Donaldem Tuskiem – na spotkanie nie ma już miejsc – zapraszamy do oglądania relacji z wydarzenia 15 grudnia na wyborcza.pl

 POZNAŃ / 16 grudnia / 18:00
Spotkanie poprowadzi redaktor naczelna Gazety Wyborczej w Poznaniu: Paula Skalnicka-KirpszaSOLD OUT: Donald Tusk | Stary Browar (Słodownia +1)

 WROCŁAW / 17 grudnia / 18:00
Spotkanie poprowadzi Dorota Wodecka – SOLD OUT: Donald Tusk | Empik Renoma – na spotkanie nie ma już miejsc – zapraszamy do oglądania transmisji online na https://wroclaw.wyborcza.pl/

 GDAŃSK / 18 grudnia / 17:00
Rozmowę z gościem poprowadzą: Bartosz Wieliński, dziennikarz Gazety Wyborczej, oraz Paweł Goźliński, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora.
Spotkanie z Donaldem Tuskiem w Gdańsku