6 marca 2018

Światowa premiera książki "Tańczące niedźwiedzie"

Reportaż Witolda Szabłowskiego został doceniony w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest odczytywany jako niezwykle aktualna opowieść o Donaldzie Trumpie. Właśnie ukazuje się na czterech kontynentach. Szabłowski doskonale wyczuł puls naszych czasów i stwarza genialną metaforę epoki nowej ucieczki od wolności.

Udostępnij post

Szabłowski doskonale wyczuł puls naszych czasów i stwarza genialną metaforę epoki nowej ucieczki od wolności. 

Historia uwolnionych tańczących niedźwiedzi znajduje zaskakującą kontynuację w dziejach naszego wychodzenia z komunizmu. Szabłowski przygląda się niedźwiedziom w Bułgarii, które na nowo uczą się wolności, i wędruje po krajach, które wciąż na wolność czekają, oraz tych, które mają jej nadmiar.
Objeżdża autostopem ogłaszające niepodległość Kosowo, wozi zdezelowanym peugeotem drżących o życie Fidela Kubańczyków, kłóci się z zakochanymi w Stalinie przewodniczkami po jego muzeum, przemyca samochód na Ukrainę, nocuje na londyńskiej stacji Victoria z bezdomną spod Pabianic.

W jego reportażu wszyscy okazujemy się tańczącymi niedźwiedziami, którym wolność przynosi jednocześnie ulgę i ból.

 

 

 

O książce:

Absurdalna, pełna czarnego humoru, ale i współczucia – ta książka to literacka perła.

Ian Buruma, redaktor naczelny „New York Review of Books”

Łącząc odważne dziennikarstwo z jeszcze odważniejszymi alegoriami, Witold Szabłowski wytrwale i z humorem uczy nas, że musimy pragnąć
wolności, a nie tylko na nią czekać. 

Timothy Snyder, historyk, autor bestsellerów „New York Timesa” – „O tyranii”, „Czarna ziemia”, „Skrwawione ziemie”

 

KUP KSIĄŻKĘKUP EBOOKA