Światło w nas

30 sierpnia 2023

"Światło w nas" Michelle Obama

Udostępnij post
Światło w nas

Michelle Obama, jedna z najbardziej lubianych kobiet na świecie, odsłania kulisy swojego życia i pokazuje, jak radzić sobie ze zmianami, słabościami, niepewnością i czerpać z tego, co mamy w sobie. „Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach” w tłumaczeniu Dariusza Żukowskiego, to pełna humoru, inspiracji i lekcji z życiowych doświadczeń książka, która jest kontynuacją światowego bestsellera „Becoming”.

Po ogromnym sukcesie swojej autobiograficznej książki tym razem Michelle Obama, była pierwsza dama USA, dzieli się wiedzą i praktycznymi wskazówkami, jak zachować równowagę w dzisiejszym pełnym niepewności świecie i jak radzić sobie ze zmianami. Jak budować trwałe i szczere relacje? Jak tworzyć wspólnoty i budować je pomimo różnic, czerpiąc z nich siłę? Jakich narzędzi używać, aby poradzić sobie z poczuciem zwątpienia lub bezradności? Co robić, kiedy czujemy, że mamy dość?

Michelle Obama, czerpiąc ze swoich doświadczeń matki, córki, małżonki, przyjaciółki i pierwszej damy, dzieli się nawykami i zasadami, które wypracowała, aby skutecznie pokonywać różne życiowe mielizny i przeszkody. W książce „Światło w nas” opowiada o swoich najcenniejszych praktykach, np. sile małych rzeczy, „miłym rozpoczynaniu”, „sięganiu wysoko”, budowaniu „kuchennego stołu” zaufanych przyjaciół i mentorów, oraz o podejściu, dzięki któremu od ponad 30 lat razem z Barackiem Obamą tworzą udany związek, rodzinę i wspólnotę.

Z charakterystycznym dla siebie humorem, szczerością i współczuciem podejmuje również kwestie związane z rasą, płcią i aktywnością społeczną. Zachęca tym samym do zmierzenia się ze strachem i uprzedzeniami, znalezienia siły we wspólnocie i do odnajdywania w sobie motywacji do odważnego realizowania swojego potencjału.

Nauczyłam się, że poczuciu własnej wartości może towarzyszyć podatność na ciosy, a wspólną cechą wszystkich ludzi na Ziemi jest dążenie do lepszego losu za wszelką cenę. Gdy rozświetla nas blask, postępujemy odważniej. Jeśli znasz swoje światło, znasz siebie. Znasz własną historię bez przekłamań.
Z moich doświadczeń wynika, że ten rodzaj samopoznania buduje pewność siebie, co skutkuje wewnętrznym spokojem i pozwala spojrzeć z właściwej perspektywy. To z kolei prowadzi do budowania dobrych relacji z innymi, co według mnie stanowi fundament naszego życia. Jedno światełko podsyca drugie. Jedna silna rodzina wzmacnia kolejną. Jedna energiczna społeczność może zarazić entuzjazmem sąsiednie. Taka jest siła światła, które niesiemy.

Michelle Obama

Nie macie komu się zwierzyć, z kim podzielić się swoimi obawami? Przeczytajcie tę książkę. Michelle Obama w prostych słowach opowiada o swoich doświadczeniach kobiety, matki, pierwszej damy. Jej książka inspiruje, niesie nadzieję, wzmacnia, dodaje siły i wiary. Odwołuje się do wartości uniwersalnych, o których często zapominamy w pędzie. Każda z nas chciałaby mieć przyjaciółkę taką jak Michelle.

Jolanta Kwaśniewska, pierwsza dama RP w latach 1995-2005

Patrzę na Michelle Obamę i wiem, że taka powinna być pierwsza dama. Mądra partnerka prezydenta, robiąca ważne rzeczy dla innych. Głośno i bez lęku wyrażająca swoje zdanie. W nowej książce Michelle jest taka jak my. Czasami bardzo silna, a czasami pełna obaw i zagubiona. Pokazuje nam, jak sobie dawać radę, co jest ważne, co można zmienić. I nie ma w tym nic z poradnikowego słodkiego ględzenia o budowaniu pewności siebie. Jest życie. Wzmacniająca lektura na trudne dla kobiet czasy.

Dorota Wellman, dziennikarka i prezenterka telewizyjna

Michelle Obama to jedna z tych kobiet, które oświetlają drogę innym kobietom. Pięknie pisze o tym, że nasze wewnętrzne światło to przede wszystkim efekt pracy nad sobą, codziennej praktyki, małych kroczków i wszystkich aktów odwagi, które pomagają nam pokonywać trudności w walce o siebie.

Małgorzata Ohme, psycholożka i dziennikarka

W świecie, który spowija nas mrokiem niepewności i lęku, Michelle przypomina nam o jedynej sile, która jest w stanie go przezwyciężyć. To książka o powrocie do czułości, miłości i odwagi, które zawsze mamy na podorędziu, bo nosimy je w sobie.

Joanna Chmura, psycholożka i blogerka