Sąd Okręgowy w Lublinie postanowieniem z 20 marca 2025 r. zakazał na okres 10 miesięcy publikacji, wprowadzania do obrotu i promocji fragmentów (rozdziałów) książki autorstwa Igi Dzieciuchowicz pt. „Teatr. Rodzina patologiczna” w zakresie, w jakim dotyczą one Pawła Passiniego. Orzeczenie w trybie zabezpieczenia zapadło na podstawie wniosku Pawła Passiniego. Prawo wymaga w tym zakresie jedynie uprawdopodobnienia, a nie udowodnienia stanowiska. Sąd orzekł zatem, przyjmując za wiarygodne twierdzenia i dowody sformułowane i przedstawione wyłącznie przez pełnomocników procesowych Pawła Passiniego. Na tym etapie nie było możliwości skonfrontowania ich z twierdzeniami i dowodami zgromadzonymi przez Autorkę. Przede wszystkim jednak orzeczenie zapadło w stosunku do książki, której ani Paweł Passini, ani Sąd nie znają.
W tym stanie rzeczy nasz pełnomocnik złożył wniosek o doręczenie postanowienia zakazowego z pisemnym uzasadnieniem, a następnie skieruje do Sądu Apelacyjnego w Lublinie zażalenie.
W oświadczeniu Pawła Passiniego zawarte są nieprawdziwe stwierdzenia dotyczące treści książki, której pan Passini nie zna. Zarówno w treści wniosku o udzielenie zabezpieczenia, jak i w wydanym oświadczeniu Paweł Passini skupił się wyłącznie na indywidualnych próbach, które organizował w bytomskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Materiał zebrany przez Igę Dzieciuchowicz i opisany przez nią w książce „Teatr. Rodzina patologiczna” jest znacznie szerszy i dotyczy również innych pokrzywdzonych osób, co zostanie przedstawione Sądowi w treści naszego zażalenia.
Paweł Sajewicz, Redaktor Naczelny Wydawnictwa Agora
