7 września 2021

Premiery września 2021

Zobacz co przygotowaliśmy >>

Udostępnij post
kobieta bez znaczenia

Kobieta bez znaczenia. Historia Virginii Hall, najgroźniejszej agentki II Wojny – Sonia Purnell
premiera: 1 września 2021
tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

Virginia Hall, należąca do towarzyskiej elity Baltimore, pracowała dla brytyjskiej tajnej agencji rządowej i była pierwszą kobietą wysłaną przez aliantów za linię wroga. Mimo protezy nogi stała się podporą francuskiego ruchu oporu, rewolucjonizując tajne działania wojenne. W oparciu o szeroko zakrojone badania Sonia Purnell po raz pierwszy odkrywa zdumiewające i pełne tajemnic życie Virginii Hall. Jest to historia o tym, jak zaciekły upór jednej kobiety pomógł wygrać wojnę.

 

kobieta bez znaczenia

Zimny trop – Beata Dębska, Eugeniusz Dębski
premiera: 1 września 2021

Tomek Winkler, prywatny detektyw z Wrocławia, jeszcze nie wydobrzał po ostatniej makabrycznej sprawie, gdy na jego biurku ląduje kolejne zlecenie. Tym razem zatrudnia go nie kto inny jak Roma Wiśniowiecka, sarkastyczna emerytka i znawczyni dobrego koniaku, a prywatnie… jego własna babcia.
Beata i Eugeniusz Dębscy w drugim tomie swojego kryminalnego cyklu zgrabnie budują nową historię, w której intryga sensacyjna przeplata się z obyczajową, a ludzki los jest bardziej powikłany niż niejeden zbrodniczy plan.

 

kobieta bez znaczenia

Zerwanie. Humanizm i terror – Maurice Merleau-Ponty, Jean-Paul Sartre
premiera: 1 września 2021
tłumaczenie: Jacek Migasiński

Historia sporu między Jean-Paulem Sartrem i Mauricem Merleau-Pontym, najważniejszymi przedstawicielami filozofii egzystencjalizmu. Dzieje owego sporu szczegółowo omawia prof. Jacek Migasiński, prezentując też najważniejsze teksty w debacie toczonej na łamach „Les Temps Modernes”. Czytelnik otrzymuje książkę o jednej z najważniejszych polemik politycznych pierwszej połowy lat 50., która w zasadniczym stopniu zaważyła na ewolucji ideowej lewicy w Europie Zachodniej.

 

kobieta bez znaczenia

Angela Merkel. Cesarzowa Europy – Arkadiusz Stempin
premiera: 15 września 2021

Powrót bestsellerowej biografii Angeli Merkel. W nowym wydaniu „Cesarzowej Europy” Arkadiusz Stempin pomaga wyobrazić sobie Europę po zakończeniu politycznej kariery przez kanclerz Niemiec. W nowych rozdziałach autor opisuje, jak w ostatnich latach Merkel zmagała z kryzysem ukraińsko-rosyjskim, falą uchodźców 2015 roku, skutkami Brexitu, Stanami Zjednoczonymi ery Trumpa czy wreszcie zaostrzającym się kryzysem klimatycznym i pandemią COVID-19.

 

kobieta bez znaczenia

Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi AlkoholikówAgnieszka Jucewicz, Magdalena Kicińska
premiera: 15 września 2021

Zbiór mocnych, głębokich rozmów z dorosłymi dziećmi alkoholików. Jak wyglądało ich dzieciństwo? W jaki sposób uzależnieni rodzice wpłynęli na ich dorosłość? Kiedy rozmówcy uświadomili sobie obecność alkoholowego spadku w swoim życiu? Czy i jak udało im się od niego uwolnić? Kim są dzisiaj? Autorki wiedzą co mówią – jak same przyznają, książka jest również rozprawą z ich własnym, rodzinnym doświadczeniem.

 

kobieta bez znaczenia

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim KościeleArtur Nowak, Stanisław Obirek
premiera: 15 września 2021

Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą, hipokryzja… Przez media co i rusz przewijają się kolejne skandale, które pokazują, że hierarchowie mają na sumieniu bodaj wszystkie grzechy główne.

 

kobieta bez znaczenia

Porwany. 82 dni w rękach piratówŁukasz Pilip, Piotr Budzynowski
premiera: 29 września 2021

„Porwany” to z jednej strony trzymająca w napięciu opowieść o tym, jak dzień po dniu przebiegało porwanie: walka o statek, negocjacje, życie pod lufą karabinów porywaczy. Z drugiej – to przejmująca historia walki jego żony i córki o uwolnienie zakładników. Książka powstała w oparciu o prowadzone w tajemnicy przez Kapitana zapiski, a także zdobyte przez reportera Łukasza Pilipa unikalne materiały.

 

kobieta bez znaczenia

Sontag. Życie i twórczość – Benjamin Moser
premiera: 29 września 2021
tłumaczenie: Krzysztof Kurek

„Sontag. Życie i twórczość” to pierwsza książa oparta na zamkniętych dla świata rodzinnych archiwach i świadectwach osób, które nigdy wcześniej nie mówiły o Susan Sontag, jak na przykład jej życiowa partnerka i światowej sławy fotografka Annie Leibovitz. Biografia otrzymała Nagrodę Pulitzera 2020. „To dzieło podparte wielką pewnością siebie, jednocześnie wzniosłe i finezyjne, w którym uchwycone zostały geniusz i człowieczeństwo pisarki wraz z jej nałogami, seksualnymi dwuznacznościami oraz chwiejnymi fascynacjami” – napisało Jury nagrody o książce.