Premiery lutego 2025 to sześć całkowicie różnych tytułów, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie! Przygotowaliśmy dla Was nowy kryminał Michała Zgajewskiego; porywającą opowieść o początkach podboju Everestu; rozmowy o wychodzeniu z traumy seksualnej; fascynującą biografię Karola Marksa; opowieść o ojcostwie oraz biografie niezwykłych kobiet, które chciały więcej!
Michał Zgajewski
„Wołanie umarłych”
Premiera: 12 lutego
Detektyw Norbert Krzyż otarł się o śmierć i odtąd nie ma zamiaru podejmować się ryzykownych zleceń. Zwłaszcza że jego córka potrzebuje odpowiedzialnego ojca, a nie pokiereszowanego przez życie faceta przed czterdziestką, który nie może się ustatkować.
Sytuacja zmienia się, gdy mroźny Żywiec obiega wieść o samobójstwie znanego w mieście przedsiębiorcy, Mateusza Grochowskiego. Rodzina nieboszczyka nie wierzy, że mężczyzna targnął się na swoje życie. Krzyż wie, że tej sprawy nie będzie mógł zignorować. Zna więcej sekretów tej rodziny, niżby chciał. Ale jeśli to nie samobójstwo, kto miałby życzyć Grochowskiemu śmierci? I dlaczego lokalna społeczność ewidentnie ukrywa coś przed policją?
Wade Davis
„W stronę ciszy. Wielka wojna, Mallory oraz podbój Everestu”
tłum. Michał Lipa
Premiera: 12 lutego
We wspaniałej historyczno-przygodowej opowieści opartej na latach drobiazgowych badań w archiwach, miesiącach spędzonych w terenie w Nepalu i Tybecie, Wade Davis odtwarza epickie próby zdobycia Everestu. Dzięki dostępowi do listów i pamiętników członków wypraw opowiada o heroicznych wysiłkach Mallory’ego i jego kolegów w obcym, zdradzieckim terenie i przy nieprzewidywalnej pogodzie. Umieszczając zmagania wspinaczy w szerokim kontekście historycznym, Davis zabiera nas daleko poza Himalaje, do okopów I wojny światowej, która zdruzgotała pokolenie Mallory’ego i znany im świat.
Małgorzata Bajko, Jagna Kaczanowska
„My też. Rozmowy o wychodzeniu z traumy seksualnej”
Premiera: 12 lutego
Jagna Kaczanowska dziennikarka i psycholożka rozmawia z Małgorzatą Bajko, także psycholożką, psychoterapeutką, psychotraumatolożką, pracującą z osobami po traumach seksualnych. Rozmawiają zarówno o tych sytuacjach, w których doszło do ewidentnej przemocy seksualnej, jak o tych, gdzie z pozoru rzecz była „niewinna”, a jednak boli i nie daje o sobie zapomnieć. Co to jest PTSD i jak wpływa na życie? Dlaczego czasem potrzeba 30 lat, żeby zacząć o TYM mówić? Jak przebiega terapia, ile czasu może potrwać i czy zawsze jest skuteczna? Jak poruszać te trudne tematy z bliskimi, jak o nie pytać?
Krzysztof Iszkowski
„Idol. Życie doczesne i pośmiertne Karola Marksa”
Premiera: 26 lutego
Jak to możliwe, że człowiek piszący w londyńskiej bibliotece i żyjący na garnuszku rodziny i przyjaciół stał się ikoną walki klas? Dlaczego spowodował upadek własnej organizacji w chwili jej największego triumfu? Czemu chciał przekonać religijnych robotników do ateizmu? Czy jego chęć rozpętania rewolucji wynikała z odrzucenia przez chrześcijański niemiecki mainstream? I kto uczynił go Idolem?
Autor błyskotliwie i z lekkością łączy anegdoty z życia Marksa z analizą jego idei, pokazując, jak osobiste doświadczenia filozofa wpłynęły na jego teorię.
Jarek Westermark
„Truteń, czyli rozprawa z ojcostwem”
Premiera: 26 lutego
Opowieść o ojcostwie, jego pokusach i walce z kulturą, która zbyt łatwo odpuszcza mężczyznom. „Truteń” to nowatorski miks powieści i osobistego eseju, a jednocześnie podróż w głąb „długiej nocy”, gdy rodzicielstwo wydaje się senną marą rodem z body horroru. Ucieczka w fikcje, w ukochane młodzieńcze lektury i filmy, a w końcu zrzucenie odpowiedzialności na barki żony, wszystko to wydaje się odpowiedzią na złowrogie podszepty godne Jedynego Pierścienia. Czy takiej pokusie w ogóle można się oprzeć?
Katarzyna Wężyk
„Zuchwałe. Kobiety, które chciały więcej”
Premiera: 26 lutego
„Zuchwałe” to biografie kobiet, które podważyły podział na to, co „kobiece”, i na to, co „męskie”. Choć bez nich opowieść o ostatnich dwóch stuleciach nie byłaby pełna, za rzadko przypomina się ich nazwiska. Katarzyna Wężyk, tak jak bohaterki jej książki, zbuntowała się przeciwko pomijaniu herstorii. W fascynujący sposób opisała losy m.in.: byłej kurtyzany, która stała się pionierka równości płci w rodzinie – Olympe de Gouges; dziewczyny z ludu, której odkrycia wywołały naukowa rewolucje – Mary Anning; czy sufrażystki, która wywalczyła rodaczkom prawa wyborcze – Emmeline Pankhurst.