5 listopada 2019

Premiery listopada

Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy

Udostępnij post

Zapowiadamy premiery listopada! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy.

Miłość zaczyna się od miłości
Olga Kora Sipowicz
Premiera: 13 listopada 2019

Unikalne wydanie prywatnych notatek Kory, z lat 2003–2018, będące zapisem pracy nad utworami. Pozwalają zajrzeć do jej wewnętrznego świata, dowiedzieć się jak rodziły się i dojrzewały pomysły na piosenki. Wyboru dokonał mąż, Kamil Sipowicz.

W kilku pięknych Zeszytach, które Kora starannie wybierała w księgarniach lub dostawała w prezencie, przez wiele lat prowadziła notatki. Zeszyty to był jej warsztat literacki. Alembik, w którym wrzały i dojrzewały pomysły na piosenki. Ponad rok po śmierci Kory zdecydowałem się pokazać światu jej intymną pracę nad tekstem. Prezentujemy ją czytelnikowi razem z oryginalnymi skreśleniami. Pokazujemy jej pracę nad słowem, jej wahania oraz różne wersje często tego samego utworu. Mamy zatem teksty Kory głównie z lat 2003–2018, ale także kilka z roku 1983.

Czytając uważnie Zeszyty, możemy prześledzić, jak Kora pracowała nad piosenkami, jak tworzyła nowe wersje, jak skreślała, uzupełniała, walczyła o frazę i rytm. Śledzimy, jak powstały utwory zaśpiewane przez nią na płytach Znaki szczególne i Ping pong oraz kilka utworów wydanych jako single: Tu jest mój dom oraz wstrząsający tekst o księżej pedofilii Zabawa w chowanego (2010). Te Zeszyty to czarowna pamiątka jej pięknego wewnętrznego świata.
Kamil Sipowicz

Siła snów
Jak śnić świadomie i zmienić swoje życie
Alice Robb
Tłumaczenie: Krzysztof Umiński
Premiera: 13 listopada 2019

Czy sny są zwierciadłem naszej duszy? Amerykańska dziennikarka Alice Robb odkrywa przed nami jedną z największych tajemnic ludzkiego mózgu. Opowiada skąd biorą się sny i czemu służą, jak mogą wpływać na nasze życie i czy można śnić świadomie?

Książka o jednej z największych tajemnic ludzkiego mózgu. Czy sny są zwierciadłem naszej duszy? Skąd się biorą i jaka jest ich rola? Czy sny mogą wpływać na nasze życie i czy można śnić świadomie?

Sen inspirował i intrygował człowieka od zarania dziejów. Marzenia senne były źródłami przepowiedni, sygnałami z wnętrza duszy, kluczem do zrozumienia przeszłości. Niektórzy naukowcy upatrują w snach nawet początków wierzeń religijnych. Wydaje się jednak, że współczesny człowiek zapomniał o dobroczynnym wpływie marzeń sennych na swoją samoświadomość, psychikę oraz emocje.

Zbrodnia i seks
Kim są i jak działają przestępcy seksualni?
Dellfina Dellert 
Andrzej Depko
Premiera 13 listopada 2019

Zbrodnie na tle seksualnym stanowią temat przewodni rozmowy Delfiny Dellert z biegłym seksuologiem sądowym Andrzejem Depko, który od 20 lat zajmuje się tym tematem. Pedofile, gwałciciele, seryjni zabójcy – jak działają i co się dzieje w ich głowach?
Andrzej Depko, biegły seksuolog sądowy, który przez ponad 20 lat miał do czynienia z przestępcami seksualnymi, opowiada Dellfinie Dellert o kulisach swojej pracy, głośnych przestępstwach na tle seksualnym, wyjaśnia mechanizmy działania przestępców i sposoby terapii osób z zaburzeniami seksualnymi.

Płuczki
Poszukiwacze żydowskiego złota
Paweł Piotr Reszka
Premiera 13 listopada 2019

Na terenie byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, w mogiłach setek tysięcy ofiar mieszkańcy pobliskich wsi przez wiele lat prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydowskiego złota”. Reporter Paweł Piotr Reszka odkrywa przed nami tę wstrząsającą historię.

Ona: – Czy chodzenie tam to był grzech? Jak one już były martwe a tu bida była, to nie jest grzech. Tak se myślę. A pan myśli, że to był grzech, rąbać te ciała, szukać tam grosza jakiegoś?
Ja: – To ludzie byli.
Ona: – Ale nieżywe.

To nie były incydenty, ale proceder, który – niemal na masową skalę – trwał przez lata. Na terenie byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, w mogiłach setek tysięcy ofiar mieszkańcy pobliskich wsi – mężczyźni, kobiety i dzieci – prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydowskiego złota”. Prochy zmieszane z ziemią przepłukiwali w rzece lub specjalnie wykopanych dołach, tzw. płuczkach. Paweł Piotr Reszka, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, zbiera głosy układające się w przerażającą opowieść o zobojętnieniu . Jak to możliwe, że po Zagładzie mogła przyjść „gorączka złota”? Co kierowało kopaczami i co dzisiaj myślą o tym ich potomkowie?

 

Becoming
Dziennik motywacyjny, który pozwoli ci odnaleźć swój głos
Michelle Obama
Tłumaczenie: Dariusz Żukowski
Premiera 19 listopada 2019

„Mam nadzieję, że użyjecie tego dziennika do zapisywania swoich doświadczeń, myśli i uczuć, ze wszystkimi ich niedoskonałościami i bez oceniania…Nie musimy pamiętać wszystkiego. Ale wszystko, co pamiętamy, ma wartość” – Michelle Obama

Dziennik zawiera intymne wprowadzenie Michelle Obamy oraz ponad 150 inspirujących pytań i cytatów, które współgrają z kluczowymi tematami w pamiętniku Obamy i które mają pomóc czytelnikom zastanowić się nad ich osobistą i rodzinną historią, ich celami, wyzwaniami i marzeniami oraz pomóc im zobaczyć co ich porusza i przynosi nadzieję oraz jaką przyszłość wyobrażają sobie dla siebie i swojej społeczności.

Dziennik „Becoming” ukaże się w ponad 20 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki, Indiach, Niemczech, Francji, Włoszech, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Brazylii, Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Tajwanie i Chinach, a wkrótce zostaną ogłoszone kolejne terytoria.

Krzysztof Wielicki
Piekło mnie nie chciało
Dariusz Kortko
Marcin Piertraszewski
Premiera 27 listopada 2019

Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy bestsellerowej biografii Jerzego Kukuczki, opowiadają historię jednego z najsłynniejszych Lodowych Wojowników, Krzysztofa Wielickiego. Reporterska opowieść o pełnym pasji życiu legendy polskiego himalaizmu.

Mam szczęście, bo ciągle żyję – przyznaje Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu. Jego reporterska biografia to opowieść o determinacji w dążeniu do celu, sztuce cierpienia na ośmiotysięcznikach, śmierci, związanych z nią dylematach moralnych, miłości, a także cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces. To historia jednego z ostatnich Lodowych Wojowników. Człowieka, który zdobył wszystko i znalazł powód, aby powiedzieć sobie dość. Ta biografia to także opowieść o tym, jak bardzo zmieniło się środowisko: od pełnych pasji wspinaczy amatorów, po skupionych na sobie profesjonalistach.

Autorami książki są Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – duet, który na swym koncie ma bestsellerową biografię Jerzego Kukuczki. To właśnie od premiery ich książki polski rynek wydawniczy owładnęła moda na literaturę górską! Autorzy napisali wspólnie także biografię Mirosława Hermaszewskiego “Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos”. Teraz znowu wrócili w góry. Na co dzień pracują w katowickim oddziale Gazety Wyborczej.

Jak Zostałem Gangsterem: Historia Prawdziwa
Krzysztof Gureczny
Premiera 27 listopada 2019

Jak Zostałem Gangsterem: Historia Prawdziwa – Bohater wywiadu Krzysztofa Gurecznego w bandziorskim świecie działa od czterech dekad. Jest nieuchwytny dla policji i bezlitosny wobec kłamstw z opowieści skruszonych gangsterów. Na bazie tej historii powstał film w reż. Macieja Kawulskiego. W kinach w styczniu 2020 r.