premiery listopada

2 listopada 2022

Premiery listopada 2022

Udostępnij post
premiery listopada

Na północ. Jak pokochałem Arktykę

Na północ. Jak pokochałem Arktykę
Adam Wajrak
premiera: 9 listopada 2022

Na północ. Jak pokochałem Arktykę otwiera arktyczną trylogię Adama Wajraka, w której ulubiony dziennikarz przyrodnik Polaków, zabiera czytelników w podróż nie tylko na północne krańce kuli ziemskiej, ale też osobistą podróż w czasie. Wraca bowiem do swoich pierwszych arktycznych przygód – najpierw w Estonii, potem na Spitsbergenie. Opowiada o świecie, którego dziś już nie ma. Na północ czyta się tak, jakby słuchało się gawędy Adama – są tu i chłopackie przygody, i dużo wiedzy przyrodniczej, emocje, wzruszenia i zwroty akcji, a do tego galeria barwnych postaci. Wszystko to opowiedziane w charakterystycznym Wajrakowym tonie pełnym ciepłego humoru i bezpretensjonalności.Na północ uzupełniają wspaniałe zdjęcia autorstwa Adama Wajraka.

Kołysanka
Maciej Siembieda
premiera: 9 listopada 2022

Sensacyjna powieść o śledztwie wokół zaginionych nut „tajemniczej melodii” działającej jak balsam dla duszy, które stawia pod znakiem zapytania dalszą karierę prokuratora Jakuba Kani (znanego czytelnikom z czterech poprzednich części cyklu: „Miejsca i imienia”, „444”, „Wotum” i „Kukieł”). Thriller, którego akcja osadzona jest na Śląsku, oparty na prawdziwych historiach regionu i nieznanych ciekawostkach historycznych.

Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie
Anna Mierzyńska
premiera: 9 listopada 2022

Nie warto mieć złudzeń: wszyscy stajemy się ofiarami dezinformacji. Podejmujemy decyzje, opierając się na fałszywych danych, a nasze emocje falują zgodnie z interesami innych ludzi – choć najczęściej nie mamy o tym pojęcia. To przerażające, że żyjemy, nie wiedząc, czyje interesy właśnie zaspokajamy. Jednak wcale nie jesteśmy bezbronni. Zwłaszcza wtedy, gdy wiemy o tym, jak działa dezinformacja i kto za nią stoi. Książka Anny Mierzyńskiej rozwiewa złudzenia i daje narzędzia, by przeciwstawić się niszczącemu efektowi dezinformacji. To precyzyjna, wciągająca i poruszająca analiza internetowych manipulacji, które służą sianiu nienawiści, wywoływaniu i podsycaniu politycznych wojen i chaosu.

Niepokorny driver
Weronika Jaczewska
premiera: 9 listopada 2022

Romans hate-love osadzony w elektryzującym świecie Formuły 1.
Fabien Laurent woli ścigać się z prędkością 300 km/h, igrając ze śmiercią, niż otworzyć swoje serce na szczerą relację. Jest pyskatym, błyskotliwym i nieziemsko przystojnym mistrzem Formuły 1, co znacznie ułatwia mu życie. Letty Davies cały swój czas poświęca dzieciom z ośrodka opiekuńczego, bo to prostsze niż spojrzenie prawdzie w oczy i rozprawienie się ze swoją przeszłością. Mężczyźni ustawiają się do niej w równym rządku, ale ona zamknęła swoje serce na cztery spusty i nie zamierza dla nikogo go otwierać. Kierowcę i wolontariuszkę łączy jedna rzecz: wzajemna nienawiść. Letty jest siostrą dziennikarza, który chce zniszczyć jego karierę, a Fabien mylnie ocenia dziewczynę przez pryzmat jej gwiazdorskiej rodziny. Jednak sprawy bardzo się komplikują, gdy w wyniku niefortunnego splotu zdarzeń są zmuszeni udawać parę.

Pokusy wyzbycia się wolności. Intelektualiści w czasach próby
Ralf Dahrendorf
tłumaczenie: Adam Romaniuk
premiera: 23 listopada 2022

Czemu tak wielu intelektualistów XX wieku zaangażowało się w faszyzm i komunizm? Spektrum odpowiedzi na to często stawiane pytanie rozciąga się od oportunizmu i karierowiczostwa do idealizmu sprawców z przekonania. Ale pytanie to można odwrócić: Czemu niektórzy oparli się wszelkim pokusom wyzbycia się wolności? Co było im właściwe, czego brakowało idealistom i oportunistom?
Ralf Dahrendorf sonduje przykładowe biografie, by przyjrzeć się temu, co sprawia, że umysł liberalny okazuje się odporny na takie pokusy. Występują tu: Karl Popper, Isaiah Berlin, Raymond Aron i Norberto Bobbio, Hannah Arendt, Theodor W. Adorno i George Orwell – ale także, w trybie kontrastu, postaci takie jak Martin Heidegger, Ernst Junger, Jean-Paul Sartre, Manes Sperber, Arthur Koestler i Gyorgy Lukacs. Rezultatem jest „teoria wolności oparta na cnotach”, która może pretendować do ważności wykraczającej poza swój czas.

Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść
Bono
tłumaczenie: Paweł Lipszyc
premiera: 23 listopada 2022

Historia życia Bono, pełna luźnych opowieści, prześmiewcza, wnikliwa i pouczająca, jest ułożona wokół czterdziestu piosenek U2. Przeczytamy m.in. o zmaganiach z własną agresją, co znajduje odbicie w tekstach o miłości i unikaniu przemocy, usłyszymy też wyznanie o „ego większym od poczucia własnej wartości”. Fani dowiedzą się dlaczego U2 wciąż istnieje pomimo osobistych zmagań i nieporozumień oraz znajdą klucz do zrozumienia piosenek zespołu. Nurtującym artystę tematem jest marnowanie potencjału i kwestia wiary, którą porównuje do wyłuskiwania ważnych sygnałów ze zgiełku, do „cichego głosu”, który najsilniej słyszy w swoim małżeństwie, muzyce i walce przeciwko skrajnej biedzie. Ale to przede wszystkim historia miłosna, napisana dla żony, którą zaprosił na pierwszą randkę w tym samym tygodniu, gdy zespół miał pierwszą próbę.

Szkoła szpiegów na nartach
Stuart Gibbs
ilustracje: Mariusz Andryszczyk
tłumaczenie: Jarek Westermark
premiera: 23 listopada 2022

Najsłynniejszy nastoletni tajny agent CIA z licencją na rozśmieszanie powraca z kolejną niebezpieczną misją. Z jakiego powodu tajemniczy chiński multimiliarder przyjeżdża do Kolorado? I co oznacza kryptonim „Złota pięść”? Aby się tego dowiedzieć, Benjamin Ripley rusza na stok i zaprzyjaźnia się z córką Leo Shanga. Okazuje się, że z jazdą na nartach jest podobnie jak z tajnymi akcjami – grunt, by nie tracić głowy oraz nie złamać tego i owego… Czy i tym razem zjawiskowa szpieżka Erica pomoże Benowi wykaraskać się z tarapatów?
To już czwarty tom bestsellerowej serii o przygodach nastoletniego szpiega z przypadku i jego przyjaciół z akademii szpiegostwa. Polskie wydanie bestsellerowego cyklu jako jedyne posiada ilustracje.