premiery lipiec sierpień 2023

20 czerwca 2023

Premiery lipca i sierpnia 2023

Udostępnij post
premiery lipiec sierpień 2023

Lato będzie gorące i nie chodzi wyłącznie o temperaturę powietrza. Przygotowaliśmy dla Was znakomite tytuły, które dopełnią wakacyjny czas. Sprawdźcie, jak się prezentują nasze premiery lipca i sierpnia!

Błyski w mroku

Stacy Willingham
tłum. Martyna Trykozko
„Błyski w mroku”
Premiera: 12 lipca

„Błyski w mroku” to nastrojowy psychologiczny thriller, pełen kłamstw i rodzinnych sekretów. Prawa do jego ekranizacji jeszcze przed premierą kupiła nagrodzona Oscarem aktorka Emma Stone, a prace nad serialem rozpoczęła platforma HBO Max.
Gdy Chloe Davis miała dwanaście lat, w jej rodzinnym miasteczku na amerykańskim Głębokim Południu zaczęły znikać nastoletnie dziewczęta. Nim parne luizjańskie lato dobiegło końca, ojciec Chloe został zatrzymany w związku z zaginięciami, a cała ich dotąd szczęśliwa rodzina dosłownie rozpadła się na drobne kawałki.
Teraz, 20 lat później, Chloe pracuje jako psychoterapeutka i jest już prawie gotowa uznać, że jej życie wróciło na właściwe tory. Ale wystarczy jeden telefon od dziennikarza, który zadaje niewygodne pytania o przeszłość, aby koszmar ożył na nowo.

Mikołaj Grynberg
„Jezus umarł w Polsce”
Premiera: 12 lipca

Nikt z bohaterek i bohaterów tej książki nie wiedział, co ich czeka, kiedy pierwszy raz zdecydowali się pomóc uchodźcom. Nie wiedzieli, że będą musieli ukrywać się nie tylko przed służbami państwa, ale również przed swoimi sąsiadami. Tymczasem państwo polskie wciąż nie umie zapobiec kryzysowi humanitarnemu na granicy białoruskiej, bo wybiera rozwiązania siłowe zamiast sięgać po systemowe. Konsekwencją tego są dziesiątki ofiar, o których już dzisiaj wiemy i setki, o których dowiemy się w przyszłości.
Ludzie, których głosy wybrzmiewają w tej książce, wzięli odpowiedzialność za tę sferę, która została porzucona przez państwo. Dzisiaj są obiektami prześladowań, kiedyś będą kolejnym w historii Polski listkiem figowym. Wyznawcy boga, honoru i ojczyzny ich właśnie będą niedługo nosić na sztandarach. By zapomnieć o hańbie polskich służb, im właśnie będą budować pomniki, ale znowu będzie za późno.

Wacław Radziwinowicz
„Putin, władca Atlantydy”

Premiera: 23 sierpnia
Dzisiejszego władcę Rosji ukształtowały chuligańskie ulice Leningradu i kluby sportów walki, gdzie razem z nim rośli przyszli żołnierze i ojcowie chrzestni miejskich mafii, a potem służba w organach bezpieczeństwa. W tych, niby dalekich od siebie światach, panował ten sam kult brutalnej siły, pogarda dla słabych. Nic dziwnego, że Władimirowi Putinowi, co rzuca się w oczy, brakuje empatii. Kiedy musi kogoś przytulić, pocieszyć, zawsze wychodzi mu to sztucznie, niezręcznie.
Wacław Radziwinowicz, wytrawny znawca Rosji, autor bestsellerów „Gogol w czasach Google’a” i „Kreml de la crème”, w swojej biografii-kronice rządów Putina pokazuje jego liczne metamorfozy, ale też uniwersalne mechanizmy osobowości byłego kagiebisty oraz metody, które pozwoliły mu zbudować pozycję absolutnego władcy Rosji i pchnąć jego kraj w absurdalną wojnę z Ukrainą oraz konflikt z Zachodem. Ale też, jak jego manie pchają go dziś do nieuchronnego upadku.

Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski
„Czasem czuły, czasem barbarzyńca”
Premiera: 23 sierpnia

Wznowienie bestsellerowego przewodnika po męskości – pisanego przez mężczyzn dla mężczyzn.
Kim jest współczesny mężczyzna, a kim chciałby być? Jak mężczyźni postrzegają samych siebie, a jak widzą ich kobiety? Jaki wpływ na bycie mężczyzną mają ojcowie, a jaki matki? Co znaczy być „wyraźnym” mężczyzną? Czym jest „długa, ciemna noc penisa”? Co kryje się za ucieczką w pracę, a co za podniesieniem ręki na partnerkę? Tomasz Kwaśniewski i Jacek Masłowski rozmawiają o tym jak być mężczyzną w naszych czasach: o ojcu, o miłości, o dojrzewaniu, o seksie, rodzicielstwie, pracy, zdrowiu. Ta szczera – chwilami boleśnie – męska rozmowa zaskakuje, bulwersuje i obala stereotypy – zdziwi mężczyzn, oburzy kobiety, a wszystkich razem z całą pewnością poruszy. Wznowienie zawiera dodatkową rozmową po latach – o koncepcji męskości i kobiecości dziś.

Richard Osman
tłum. Anna Rajca-Salata
„Czwartkowy klub zbrodni”

Premiera: 23 sierpnia
Największy kryminalny bestseller ostatnich lat. Ponad 4,5 miliona sprzedanych egzemplarzy. Pierwszy tom serii, od której zaczął się boom na cosy crime.
W Coopers Chase, ekskluzywnym angielskim osiedlu dla seniorów, działa ekscentryczny klub. Co tydzień czworo żwawych emerytów spotyka się, by dla zabicia czasu rozwiązywać niewyjaśnione kryminalne zagadki sprzed lat. Gdy w okolicy dochodzi do morderstwa podejrzanego dewelopera, „Czwartkowy Klub Zbrodni” będzie musiał rozpocząć swoje pierwsze prawdziwe śledztwo. Zwłaszcza, że trop wiedzie wprost do Coopers Chase i dawnego klasztoru, którego przeszłość skrywa niejedną tajemnicę.
„Czwartkowy Klub Zbrodni” to kryminalna łamigłówka w najlepszej tradycji Agathy Christie, a zarazem rozbrajająca opowieść o tym, że po siedemdziesiątce naprawdę można robić już wszystko, na co ma się ochotę. Jesienią ukażą się kolejne dwa tomy serii.

Magda Omilianowicz
„Fałszerz. Historia największego polskiego oszusta”
Premiera: 23 sierpnia

Nikt nie był w stanie go przekupić, bo pieniądze robił sobie sam. Król fałszerzy, więzienna arystokracja. Najlepszy z najlepszych. Potrafi podrobić wszystko. Nawet amerykański Secret Service podziwiał jego dolary. Inteligentny, oczytany i dowcipny, zdolny malarz, zarażający pogodą ducha. Po raz pierwszy zdecydował się opowiedzieć całą swoją historię i… podobno jej nie sfałszował. Setki godzin nagrań, rozmowy w więzieniu i na wolności. Genialny polski fałszerz, nazywany „Królem Fałszerzy” i „Matejką z Monte”. Wielokrotny recydywista, który przesiedział w więzieniach w całej Polsce ponad czterdzieści lat. Podobno jest w stanie podrobić wszystko, a fałszywki, które wyszły spod jego ręki były nie do odróżnienia dla fachowców. W fascynującej reporterskiej biografii Magda Omilianowicz prześwietla życie Zdzisława N. na wylot, tropiąc fałszerskie sztuczki, przekręty, oszustwa, związki, wychowywanie córki między jedną odsiadką a drugą. Próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak pokierował swoim losem, że ponad połowę życia spędził za kratami.