21 grudnia 2017

PREMIERY KSIĄŻKOWE STYCZEŃ/LUTY 2018

Najwyższy czas sprawdzić, co szykujemy dla Was w 2018 roku! Przedstawiamy Wam premiery styczeń - luty: 1. "Chłopak z Katynia. Niewyjaśniona tajemnica katyńskiego lasu" Jerzy A. Wlazło; premiera: 17 stycznia Niezwykłe losy ostatniego świadka odkrycia polskich grobów w Katyniu...

Udostępnij post

Najwyższy czas sprawdzić, co szykujemy dla Was w 2018 roku! Przedstawiamy Wam premiery styczeń – luty:

1. „Chłopak z Katynia. Niewyjaśniona tajemnica katyńskiego lasu” Jerzy A. Wlazło

premiera: 17 stycznia

"Chłopak z Katynia. Niewyjaśniona tajemnica katyńskiego lasu" Jerzy Wlazło

Niezwykłe losy Henryka Troszczyńskiego, ostatniego świadka odkrycia polskich grobów w Katyniu

Losy Henryka Troszczyńskiego mogłyby stanowić kanwę trzymającego w napięciu filmu pełnego dramatycznych zwrotów akcji i wielkich emocji. Jednak żaden scenariusz nie odda fascynującego życiorysu tego chłopaka urodzonego na przedwojennej warszawskiej Woli.

Heniek biegał po bułki z kiełbasą dla Ala Capone przedwojennej Warszawy, Taty Tasiemki. Na Kercelaku spotykał zapaśnika Aleksandra Garkowienkę, ze szkolną delegacją składał życzenia urodzinowe Naczelnikowi Piłsudskiemu w Belwederze. W 1942 roku, zesłany na przymusowe roboty w okolice Katynia, dowiedział się o masowych grobach polskich oficerów i poinformował o nich Niemców. Był obecny przy pierwszej ekshumacji, kiedy odkryto ciało jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu. Po powrocie do Warszawy brał udział w Powstaniu.

Dziś mieszka w warszawskim domu kombatanta. Skromny, starszy pan, który nigdy nie chciał być bohaterem.

Opowieść Jerzego A. Wlazło to opowieść o człowieku, którego los zetknął z ludźmi będącymi już dzisiaj legendą i rzucił w miejsca, gdzie rozgrywały się kluczowe wydarzenia naszej najnowszej historii. To także fascynująca opowieść o wojnie widzianej z perspektywy uczestnika wydarzeń i barwny obraz Warszawy, której już nie ma.

Henryk Troszczyński, porucznik, urodzony 28 lipca 1923 roku w Warszawie. Powstaniec warszawski, pseud. Murarz. Walczył na Woli w zgrupowaniu „Waligóra”. Ostatni żyjący bezpośredni świadek odkrycia polskich grobów w lesie katyńskim.

Jerzy A. Wlazło – dziennikarz i pisarz, m.in. współautor reportażu literackiego „Pęknięte miasto. Biesłan” (2014).

Książka do zamówienia w przedsprzedaży na kulturanysklep.pl

2. „Zaginione Miasto Boga Małp” Douglas Preston

premiera: 17 stycznia

"Zaginione Miasto Boga Małp" Douglas Preston

Jedna z trzech najgłośniejszych książek non-fiction 2017 roku! Bestseller New York Timesa i Wall Street Journal

Prastara legenda. Starożytna klątwa. Medyczna zagadka. I pionierska ekspedycja w serce najbardziej niebezpiecznej dżungli świata w poszukiwaniu zaginionego miasta.

Lasy Mosquitii w Hondurasie to najgęstsza i najtrudniej dostępna dżungla świata, pełna jadowitych węży, jaguarów czy muchówek, roznoszących „biały trąd”. Właśnie tam miało istnieć legendarne Miasto Boga Małp, bogate i nagle opuszczone, jeszcze przed przybyciem konkwistadorów – wedle legendy przeklęte. Wieloletnie poszukiwania nie przyniosły rezultatów. W sukurs najnowszej ekspedycji, zorganizowanej przez nagrodzonego Emmy filmowca i odkrywcę Steve’a Elkinsa, przyszła najnowocześniejsza technika, tzw. lidar, czyli laserowy skaning terenu, dzięki której udało się zlokalizować cel. Lecz to dopiero początek mrożącej krew w żyłach opowieści o garstce śmiałków, którzy postanowili tam dotrzeć i odkryć skarby, godne historii o Indianie Jonesie.  Niezapomniana rzecz o „przygodzie życia” i wielka przygoda czytelnicza!

Książka do zamówienia w przedsprzedaży na kulturalnysklep.pl

3. „Sztuka obsługi penisa” Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski

premiera: 31 stycznia

"Sztuka obsługi penisa"

Niektórzy mężczyźni przyprowadzają penisa do seksuologa tak, jak przyprowadza się psa do weterynarza. „Proszę, oto on. Niech pan go uzdrowi, a ja poczekam sobie na korytarzu”.

Penis nie jest obcym ciałem, dzikim zwierzęciem, czempionem, który musi wygrywać seksualne olimpiady, ani nieposłusznym sługą, którego trzeba przywoływać do porządku niebieskimi pigułkami. Jest częścią męskiego ciała, o którą trzeba umieć zadbać tak samo, jak o serce, wątrobę i mózg, a wtedy będziemy mogli długo go używać – nie tylko dla własnej przyjemności.

Ale Sztuka obsługi penisa jest nie tylko opowieścią o męskich przyrodzeniach, jest również bezpruderyjnym i trafiającym w sedno problemów współczesnego mężczyzny przewodnikiem po „samczej” seksualności. Nie tylko pozwala rozwiązywać problemy z gatunku „dlaczego nie mogę, nawet jeśli bardzo chcę”, ale też uwolnić się od nierealnych oczekiwań i stereotypów na temat tego, co mężczyzna w łóżku powinien zaprezentować.

Seksuolodzy alarmują: w dzisiejszym świecie seks stał się luksusem.

Panowie! Spieszmy się temu zaradzić.

Panie! Spieszcie się posiąść sztukę obsługi penisa… i całej reszty mężczyzny.

Książka do zamówienia w przedsprzedaży na kulturalnysklep.pl

4. „Kurtyka. Sztuka wolności” Bernadette McDonald

premiera: luty

"Kurtyka. Sztuka wolności" Bernadette McDonald

Pierwsza biografia Wojtka Kurtyki, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych, którego przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku. Partnerami wspinaczkowymi Kurtyki były alpejskie legendy swoich czasów: Jerzy Kukuczka, Erhard Loretan czy Alex MacIntyre.

To głęboko poruszająca opowieść o wybitnym, ale i skomplikowanym indywidualiście, który konsekwentnie przez całe życie unikał rozgłosu. Aż do teraz. Do pracy nad biografią namówiła go Bernadette McDonald ceniona kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej, która ma na swoim koncie takie bestsellery, jak „Tomaž Humar” (2008), „Ucieczka na szczyt” (2011), Alpejscy wojownicy” (2015), tłumaczone na wiele języków i często nagradzane.

Kurtyka – sztuka wolności swoją światową premierę miała  w sierpniu 2017 i już odbiła się szerokim echem – została nagrodzona w prestiżowym międzynarodowym konkursie literatury górskiej Banff Mountain Book 2017 w kategorii Non Fiction oraz National Outdoor Book Awards 2017 w kategorii Historia/Biografia. Ta pozycja spodoba się zarówno miłośnikom wspinaczki, jak i wszystkim czytelnikom, którzy marzą o górskich krajobrazach i pragną dotknąć nieba. Polska premiera 30 stycznia 2018!

Książka do zamówienia w przedsprzedaży na kulturalnysklep.pl

5. „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów” Ula Ryciak

premiera: 1 luty

"Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów" Urszula Ryciak

Biografia intymna Neli i Artura Rubinsteinów

To opowieść o wielkich namiętnościach i cenie, jaką się płaci za uwikłanie w miłość. On –  wiecznie głodny uczuć geniusz fortepianu i król życia, który święcił triumfy w największych salach koncertowych XX wieku, ona – uwiedziona jego czarem i talentem koneserka smaków, żona stojąca w cieniu męża. Przemierzyli razem cały świat, poznali najwybitniejszych ludzi swojej epoki, wychowali czworo dzieci. Wydawało się, że wiedli życie jak z bajki…

Pełna pasji i nieoczekiwanych zwrotów jak muzyka ich ulubionego Chopina, historia niezwykłego, trwającego blisko pół wieku związku, z Warszawą Paryżem, Nowym Jorkiem, Los Angeles i Wenecją w tle jest też historią  zeszłowiecznych zawieruch i opatrzoną mnóstwem anegdot kroniką wykwintnego życia towarzyskiego z udziałem samych sław, od Picassa przez królów i księżniczki po największych wirtuozów w dziejach.

Książka do zamówienia w przedsprzedaży na kulturalnysklep.pl

6. „Słodziutki. Biografia cukru” Dariusz Kortko, Judyta Watoła

premiera: 15 luty

"Słodziutki. Biografia Cukru"

Nasze komórki nie wiedzą, że jedzenia jest pod dostatkiem. Działają, jak od milionów lat: oszczędzają energię i robią zapasy. Tymczasem dziś zagrożeniem  nie jest brak energii, lecz jej nadmiar. Bo wciąż karmimy się cukrem.

Dlaczego królowa Elżbieta I miała czarne zęby? Czy Polacy na Haiti walczyli o niepodległość czy o cukier? Jak radzono sobie bez cukru w czasie okupacji, i za PRL-u, gdy był na kartki? Kto dzisiaj produkuje najwięcej cukru na świecie? I wreszcie co jest bardziej niebezpieczne dla człowieka: cukier? Czy tłuszcz?

„Słodziutki” to opowieść o substancji, która przebojem wdarła się na nasze stoły i rozpycha się na nich coraz bardziej. Wiele tu historii o wojnach, niewolnikach, wielkich odkryciach geograficznych, powstaniach, piratach, ogromnych fortunach i kryzysach, w których cukier odgrywał pierwszoplanową rolę. Autorzy przytaczają wiele zaskakujących, często mrożących krew w żyłach faktów medycznych, przykładów kryminalnych wręcz praktyk koncernów spożywczych oraz dowodów manipulowania badaniami naukowymi przez lobbystów wielkiego biznesu.

Prof. Leszek Czupryniek, diabetolog, jeden z bohaterów książki, ostrzega: Jeśli ktoś będzie zjadał pięć pączków dziennie, za dziesięć lat oślepnie.

 

7. „Opcja B” Sheryl Sandberg, Adam Grant

premiera: 15 luty

"Opcja B"

New York Times Bestseller

Gdy po stracie męża Sheryl rozpaczała: „Chcę Dave’a z powrotem” przyjaciel powiedział jej: „Opcja A nie jest dostępna. Po prostu wyciśnijmy co się da z opcji B”

Po nagłej śmierci męża Sheryl Sandberg przygotowywała się do przejęcia roli ojca dla swoich dzieci. Czuła, że okaleczona rodzina już nigdy nie będzie umiała cieszyć się życiem.  Wtedy Adam Grant, psycholog traumatolog oraz przyjaciel Sheryl opowiedział jej o pewne konkretnych działaniach, które ludzie mogą podjąć, by wydobyć się z dna rozpaczy i wyzdrowieć.

„Opcja B” łączy przeżycia Sheryl z otwierającymi oczy wskazówkami doświadczonego lekarza na temat tego, jak znaleźć w sobie  siłę w obliczu tragicznych przeciwności losu. Przytacza historie wielu ludzi, którzy przezwyciężyli życiowe wyzwania. Pokazuje, w jaki sposób najlepiej rozmawiać i pomagać innym w sytuacjach kryzysowych, i podsuwa praktyczne wskazówki  dotyczące tworzenia odpornych na trudne sytuacje rodzin, społeczności i miejsc pracy.

Sheryl Sandberg – była wiceprezes Global Online Sales and Operations Google, była szefowa personelu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, od 2008 jest szefową operacyjną Facebooka. Należy do najbardziej wpływowych i najlepiej opłacanych kobiet w amerykańskim biznesie.

Książka do zamówienia w przedsprzedaży na kulturalnysklep.pl

8. „Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu” Maciej Jarkowiec

premiera: 15 luty

"Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu" Maciej Jarkowiec

Cała prawda o Dzikim Zachodzie

Russell Means jest najsłynniejszym, najbarwniejszym i najwścieklejszym aktywistą indiańskim ostatniego półwiecza. Barowy zabijaka. Buntownik żyjący poza systemem. Aktor, muzyk, celebryta.

Reportaż z najbardziej awanturniczych czasów jego życia jest też opowieścią o losie amerykańskich Indian i o amerykańskiej przemocy. Bohater książki staje się przewodnikiem po ciemnych zakamarkach amerykańskiego mitu i zmusza czytelnika do innego spojrzenia na historię USA. Jedyna polska książka reporterska o Dzikim Zachodzie.

Książka do zamówienia w przedsprzedaży na kulturalnysklep.pl

9. „Czerwony głód” Anne Applebaum

premiera: 28 luty

"Czerwony głód" Anne Applebaum

Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną” pokazuje, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku. 

W 1929 roku Stalin zainicjował politykę masowej kolektywizacji, która odebrała ziemię milionom chłopów. Efektem był śmiertelny głód w latach 1931-32, który pociągnął za sobą 5 milionów ofiar. Zamiast rozwiązać głodowy problem, Stalin postanowił wykorzystać go do swoich politycznych celów. Anne Applebaum dowodzi, że ponad trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu w wyniku przemyślanych, celowych działań i decyzji politycznych Kremla. Wstrząsający „Czerwony głód” rekonstruuje nie tylko polityczne i narodowościowe tło zbrodni, ale pokazuje tragedię ludzi, którzy w ostateczności dopuszczali się aktów kanibalizmu nawet względem własnych dzieci. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów.

Książka do zamówienia w przedsprzedaży na kulturalnysklep.pl

Wznawiamy również dwa wcześniejsze tytuły trylogii o zbrodniach Stalina:  „Gułag” i „Za żelazną kurtyną”.