Okładka książki "Poradnik umierania dla początkujących" umieszczona na jednolitym pomarańczowym tle.

11 marca 2025

Poradnik umierania dla początkujących

Udostępnij post
Okładka książki "Poradnik umierania dla początkujących" umieszczona na jednolitym pomarańczowym tle.

„Poradnik umierania dla początkujących” to wzruszająca i inspirująca książka, która uczy empatii, dystansu i doceniania tego, co naprawdę ważne. Simon Boas z humorem i mądrością zachęca do rozmów o śmierci, pokazując, że przygotowanie się do niej pomaga lepiej żyć.

W wieku około 40 lat Simon Boas otrzymał diagnozę nieuleczalnego nowotworu – wykryto go zbyt późno, a choroba zdążyła rozprzestrzenić się po całym organizmie. Jednak postanowił umrzeć tak, jak nauczył się żyć – optymistycznie, myśląc dobrze o ludziach i skupiając się na tym, co w życiu naprawdę ważne.

Mam nadzieję, że przekonasz się, że chodzi głównie o życie. Nie jest to poradnik dla osób śmiertelnie chorych. Chodzi raczej o to, jak możemy podejść do naszego życia i ułożyć je tak, aby kiedy nadejdzie nasz czas, tak jak nadszedł mój, móc łagodnie odejść tę dobrą noc.

Simon Boas

Ta książka sprawi, że będziecie śmiać się i szlochać jednocześnie

O ostatnim roku swojego życia, podczas którego doświadczał szczęścia, jakiego nigdy wcześniej nie czuł, napisał dla lokalnej gazety, a jego teksty szybko zdobyły ogromną popularność. To zachęciło go do rozwinięcia swoich przemyśleń i wyjaśnienia, dlaczego odejście w wieku 46 lat wcale nie jest takie straszne. Tak powstała książka „Poradnik umierania dla początkujących”.

W osobistych zapiskach Simon rozważa i podsumowuje rzeczy, które dały mu ogromne poczucie spokoju i spełnienia, a także tłumaczy, dlaczego umieranie nie jest takie złe. Z tego powodu książka nie jest tylko o „umieraniu” – to przede wszystkim hymn na cześć radości i wartości życia oraz refleksja nad tym, jak oswojenie śmierci może pomóc nam lepiej z niego korzystać.

Życie jest niezwykle cenne, niepowtarzalne i piękne. Ty jesteś wspaniały. Jesteś jedyny w swoim rodzaju. Naprawdę jest okej, a nawet więcej. Zatem carpe to diem i carpe dalej.

Simon Boas

Simon Boas spędził dzieciństwo w Londynie i Winchesterze. Pasję do pomocy humanitarnej odkrył w wieku 16 lat, gdy w 1993 roku dostarczył swój pierwszy konwój z pomocą do Bośni. Poświęcił swoją karierę pracy w organizacjach charytatywnych zajmujących się rozwojem oraz w ONZ. Przez wiele lat pracował w Afryce i mieszkał w Wietnamie, Egipcie, Turcji, Nepalu, Indiach i na Terytoriach Palestyńskich, w tym przez trzy lata kierował biurem ONZ w Strefie Gazy. Ostatnie osiem lat swojego życia spędził na wyspie Jersey, zarządzając tamtejszą agencją pomocy zagranicznej, w towarzystwie ukochanej żony Aurélie i francuskiego owczarka o imieniu Pippin.