14 maja 2020

Nowy film braci Sekielskich oraz książka „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła”

Już w ten weekend

Udostępnij post

Pedofilia w polskim kościele – nowy film braci Sekielskich oraz książka „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła”

Bracia Tomasz i Marek Sekielscy zapowiedzieli premierę swojego nowego filmu. Ponad rok po premierze hitowego „Tylko nie mów nikomu” (ponad 25 mln widzów) ukaże się kontynuacja zatytułowana „Zabawa w chowanego”. Film będzie dostępny w sieci w serwisie YouTube za darmo oraz bez reklam od soboty 16 maja od godz. 10.00.

„Zabawa w chowanego” pokazuje, że Sekielscy idą za ciosem. Po spojrzeniu w oczy pokrzywdzonych w „Tylko nie mów nikomu” widzowie są już gotowi by zobaczyć jak działa system ochrony sprawców i dlaczego pokrzywdzonym tak trudno znaleźć sprawiedliwość. Jakub, Kuba i Andrzej spotykają się po latach, by wymierzyć sprawiedliwość swojemu oprawcy. U ich boku staje adwokat Artur Nowak, który rozprawił się już ze swoim krzywdzicielem i doskonale wie, że dopiero osąd sprawcy przynosi spokój. Nowak to autor rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii a ostatnio współautor wywiadu rzeki ze Stanisławem Obirkiem „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła”.

„Wąska ścieżka” to poruszająca biograficzna rozmowa ze Stanisławem Obirkiem – byłym jezuitą, jednym z niepokornych polskiego Kościoła, w której opowiada on między innymi o osobistym doświadczeniu nadużyć w kościele. W rozdziale zatytułowanym „Drapieżcy” mającym charakter intymnego wyznania – obaj rozmówcy – Stanisław Obirek i Artur Nowak dzielą się wspomnieniami molestowania przez księży.

Przychodzi taki moment, kiedy trzeba zamknąć stare historie. Nigdy nie pójdziesz dalej, dopóki, zazwyczaj już jako dorosły mężczyzna – nie  wrócisz do tego małego chłopca, który został skrzywdzony i nie obronisz go przed złem. Ten mały chłopiec to ja i Ty. Spotkaliśmy się po latach. Wziąłem go za rękę i wyszliśmy z tej otchłani. Teraz czuję ulgę. Kościół traci na zawsze wiele wspaniałych osób bo troszczy się o siebie. Dlatego odchodzimy– komentuje Artur Nowak.

 

Jakub, Bartek i Andrzej, główni bohaterowie „Zabawy w chowanego”  to nie są tylko ofiary księdza pedofila. To dorośli mężczyźni szukający swego miejsca w życiu mimo przeżytej traumy. Ich trudna odwaga zasługuje nie tylko na podziw i uznanie, ale jest przykładem dla tych, którzy ciągle się wahają czy im wolno opowiedzieć o swoim dramacie. Dzięki kochającym bliskim potrafią mówić o dramacie dzieciństwa dając słowa tym, którzy tej szansy do tej pory nie mieli. Każdy  kto doświadczył podobnej traumy w polskim Kościele katolickim zetknął się z murem obojętności, niezrozumienia, a nawet wrogości nie tylko ze strony kościelnych urzędników, ale również ze strony „prawdziwych katolików”. Po tym filmie to nie my ofiary będziemy się wstydzić, ale nasi oprawcy i ci, którzy ich zbrodnie kryli i kryją do tej pory. Głos ofiar wreszcze wybrzmiał tak jak na to zasługiwał. To film o odzyskiwaniu ludzkiej godności i wielkie oskarżenie bezdusznej instytucji – mówi Stanisław Obirek.

16 maja, w dniu premiery filmu „Zabawa w chowanego” ukaże się w Magazynie Świątecznym „Gazety Wyborczej” rozmowa Artura Nowaka z Jakubem – bohaterem filmu „Zabawa w chowanego”.

Artur Nowak – ur. w 1974 roku, adwokat, publicysta i pisarz, autor m.in. rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” (współautorka Małgorzata Szewczyk-Nowak) oraz z byłymi i obecnymi księżmi „Duchowni o duchownych”, a także dziećmi duchownych „Dzieci, które gorszą”. Napisał też „Kroniki opętanej” – powieść inspirowaną prawdziwą historią nastolatki molestowanej przez egzorcystów, oraz zawierający wątki biograficzne thriller „Zło” (współautor Mariusz Zielke). Centralna postać dokumentów braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” oraz „Zabawa w chowanego”.

Prof. dr hab. Stanisław Obirek – ur. w 1956 roku, antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”. Były jezuita – wyświęcony w 1983 rroku, w 2005, po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego. Wydał m.in. prace: „Wizja Kościoła i państwa w kazaniach ks. Piotra Skargi”, „Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu”, „Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga”, „Polak katolik?” i rozmowę z Zygmuntem Baumanem „O Bogu i człowieku”.

Kup książkę