29 czerwca 2017

"Na zachód od Edenu" Jean Stein - zapowiedź

Już za tydzień, 5 lipca wydamy "Na zachód od Edenu" Jean Stein. To opowieść o słynnych rodach, które trzęsły Los Angeles i Kalifornią, a poprzez kino – Ameryką i światem. Usłyszymy Lauren Bacall i Arthura Millera, Gore’a Vidala i Joan Didion, Dennisa Hoppera i Katharine Hepburn, a także członków owych klanów.

Udostępnij post

Już za tydzień, 5 lipca wydamy „Na zachód od Edenu” Jean Stein. To opowieść o słynnych rodach, które trzęsły Los Angeles i Kalifornią, a poprzez kino – Ameryką i światem. Usłyszymy Lauren Bacall i Arthura Millera, Gore’a Vidala i Joan Didion, Dennisa Hoppera i Katharine Hepburn, a także członków owych klanów. „Dzieje Los Angeles są jak podniecająca przejażdżka kolejką górską, która stopniowo zamienia się w koszmar” – stwierdza jeden z bohaterów tej historii, splatanej przez autorkę niczym perfekcyjny warkocz, przywodzący na myśl „samomówiące” książki noblistki Swietłany Aleksijewicz.

Dlaczego Edward L. Doheny, oscarowo sportretowany przez Daniela Day-Lewisa w filmie Aż poleje się krew, umarł w biedzie i niesławie? Czy Raymond Chandler, opisując tę sprawę w Wysokim oknie, zrekonstruował fakty, czy zmyślał? Jaki mit stworzył Jack Warner, szef słynnej wytwórni Warner Brothers? I co spowodowało, że zmienił się w potwora?

Na zachód od Edenu

Zniewalająca, tylko czasami plotkarska, kronika czarujących osobowości złotej ery Hollywood. Na zachód od Edenu wciąga i urzeka.

– KIRKUS REVIEWS

Jedna z najlepszych książek o Hollywood.

– THE TELEGRAPH

JEAN STEIN – amerykańska pisarka, redaktor naczelna legendarnego magazynu literackiego „The Paris Review”. Córka Julesa Steina, założyciela firmy MCA, jednego z pierwszych kreatorów wielkich gwiazd Hollywood, m.in. Bette Davis, Grety Garbo, Ingrid Bergman i Franka Sinatry. Sławę przyniosła jej książka „Edie: American Girl” (1982) o Edie Sedgwick, jednej z muz Andy’ego Warhola. Zmarła 30 kwietnia 2017 roku, skacząc z okna swojego mieszkania na Manhattanie (http://wyborcza.pl/7,75517,21759084,jean-stein-popelnila-samobojstwo-pionierka-literatury-faktu.html)

Zamówcie przed premierą na kulturalnysklep.pl 🙂