Los, który dziedziczysz

8 maja 2024

"Los, który dziedziczysz" - Noémi Orvos-Tóth

Udostępnij post
Los, który dziedziczysz

„Los, który dziedziczysz. Jak się uwolnić od rodzinnych traum” to wartko napisana książka, pełna bardzo osobistych i emocjonalnych historii z życia pacjentów Noémi Orvos-Tóth. Autorka porusza nasze najczulsze struny. Wielu z nas może odnaleźć tam okruchy własnych doświadczeń i dzięki lekturze zyskać szansę na uwolnienie się od ciężaru przeszłości.

W każdej podróży ku samopoznaniu przychodzi moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że nasze problemy, lęki, negatywne wzorce i nieudane relacje, a nawet fizyczne objawy, mają swoje korzenie w odległej przeszłości. Traumy naszych przodków, nieprzepracowane straty, ograniczające przekonania odbijają się echem w codziennym życiu, niewidzialnie kształtując nasze przeznaczenie.
Wszyscy jesteśmy potomkami straumatyzowanych przodków. Ale w jaki sposób ukryta trauma babci związana z Holokaustem prowadzi do anoreksji u jej wnuczki? I w jaki sposób wczesna utrata matki skutkuje trudnościami w romantycznych związkach jej syna w późniejszym życiu?

W swojej głośnej książce Noémi Orvos-Tóth, węgierska psycholożka i psychoterapeutka, korzystając z najnowszych badań naukowych i własnej praktyki, analizuje wpływ dziedzictwa przeszłości na nasze życie. Poruszając różnorodne tematy, takie jak oczekiwania wobec płci dziecka, kolejność urodzeń w rodzinie, status jedynego dziecka i relacje pomiędzy rodzeństwem, dotyka jednocześnie palących kwestii transgeneracyjnego dziedziczenia traumy oraz roli przywiązania i więzi.

„Los, który dziedziczysz” stał się kamieniem milowym dla czytelników zainteresowanych samoświadomością.

Jeżeli nie podoba ci się twój los – cierpisz i nie znajdujesz w obecnym życiu żadnej przyczyny, spełniasz kolejno wszystkie zamierzenia, a mimo to jest ci źle – przeczytaj tę książkę. Ta wielopokoleniowa podróż ku samoświadomości pomoże ci odnaleźć drogę do siebie. Ale również gdy nie chcesz swego dziecka wciągnąć w los, który bezwiednie dziedziczysz – przeczytaj tę książkę. Koniecznie.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Bez zgłębiania przeszłości możemy tylko mgliście przypuszczać, kim jesteśmy i dlaczego prowadzimy dokładnie takie życie, jakie prowadzimy. Aby zrozumieć siebie, dowiedzieć się, dlaczego upadamy, zbadać i być może wyjaśnić nasze lęki, kiepski nastrój i niepowodzenia bądź też zrozumieć, dlaczego stale powtarzamy jeden scenariusz nieszczęśliwych związków, nie wystarczy przyjrzeć się własnemu życiu. Doświadczenia, lęki i cierpienia naszych rodziców, dziadków i przodków, których nigdy nie spotkaliśmy, wpływają na nasz los, bo stanowią smutne dziedzictwo. Jeżeli pozostają ukryte w zakamarkach rodzinnej nieświadomości, uniemożliwiają nam swobodne, wolne od nich życie.fragment książki „Los, który dziedziczysz”.