29 października 2021

Kurierka. Opowieść o kobiecie, która mogła zatrzymać Holocaust

Nieznana historia Władysławy Rzepeckiej

Udostępnij post

Waszyngton, Biały Dom. Wysłannik polskiego rządu na emigracji rozmawia z Franklinem Delano Rooseveltem, prezydentem Stanów Zjednoczonych. Temat rozmowy: sytuacja w okupowanej Polsce i zagłada Żydów. Emisariusz nazywa się Jan Kozielewski, ale używa nazwiska Karski. Jan Karski.

Dom w butelce

„Kurierka. Opowieść o kobiecie, która mogła zatrzymać Holocaust” to szerzej nieznana, fascynująca historia z czasów II wojny światowej. Opowieść o Władysławie Rzepeckiej, która z narażeniem życia pomogła Janowi Karskiemu poinformować świat o zbrodniach nazistów w Auschwitz. To dla niego tytułowa bohaterka spoglądająca tajemniczo z okładki, wyprawiła się pół roku wcześniej w niebezpieczną podróż. Wiozła dowody niemieckich zbrodni w Auschwitz. Wcześniej zdobyli je i wywieźli z obozu – ich ucieczka była jedną z najbardziej brawurowych w historii Auschwitz – członkowie obozowego ruchu oporu zorganizowanego przez Witolda Pileckiego. Karski miał się zapoznać z tymi materiałami i namówić Roosevelta, żeby powstrzymał Holocaust.

„Kurierka. Opowieść o kobiecie, która mogła zatrzymać Holocaust” to trzymająca w napięciu reporterska opowieść Stanisława Zasady, który odkrywa nieznany i pełen zagadek epizod II wojny światowej, mogący odmienić jej bieg. Ale też w niezwykle barwny i brawurowy sposób opowiada o ruchu oporu w najstraszliwszym z obozów koncentracyjnych oraz ludziach, którzy próbowali nieść pomoc więźniom za drutami. W tym reportażu historie anonimowych dotąd bohaterów krzyżują się z losami legend z czasów wojny. Wszystkie okazują się tak samo ważne.

STANISŁAW ZASADA to urodzony w 1961 r. dziennikarz i reporter. Absolwent toruńskiej polonistyki i Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje między innymi z „Gazetą Wyborczą” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor wielu książek non fiction. „Duch’44” to porywające portrety dziesięciu kapelanów Powstania Warszawskiego. „Generał w habicie” jest opowieścią o najsłynniejszej polskiej zakonnicy – siostrze Małgorzacie Chmielewskiej – i Wspólnocie Chleb Życia. Sensacyjne „Wyznania księży alkoholików” pokazują zaś – często przemilczany – temat uzależnień w polskim duchowieństwie.

Książka od 27 listopada 2021 do kupienia w wersji papierowej oraz formacie elektronicznym.