Konstanty Gebert Nagroda im. Beaty Pawlak

17 listopada 2022

Konstanty Gebert laureatem Nagrody im. Beaty Pawlak 2022

Udostępnij post
Konstanty Gebert Nagroda im. Beaty Pawlak

Konstanty Gebert autor książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak 2022 za najlepszą publikację na temat innych kultur, religii i cywilizacji.

Ogromnie się cieszę z tej nagrody także dlatego, że jest to moja druga nagroda dziennikarska. W 1986 roku od warszawskiego oddziału podziemnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dostałem Nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego dla „młodego, obiecującego” i potem przez 36 lat żyłem w panice, że zawiodłem. Mam poczucie, że jednak się koledzy z SDP-u wtedy nie pomylili, a mnie spadł kamień z serca. I żałuję, że nie będę mógł się z Beatą Pawlak pokłócić o tę książkę – mówił Konstanty Gebert odbierając Nagrodę.

Konstanty Gebert w swojej książce „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” śledzi historię ludobójstw ostatnich 120 lat, od wymordowania przez cesarskie Niemcy rdzennych mieszkańców Namibii, przez dokonane przez Turków ludobójstwo Ormian, zbrodnie popełnione w Kambodży Czerwonych Khmerów oraz w Rwandzie i w b. Jugosławii, aż po dokonujące się dzisiaj w Chinach wyniszczanie Ujgurów. Pyta o ich źródła i konsekwencje oraz o to, czy i jak możemy je powstrzymać, by hasło „Nigdy więcej” nie było pustym frazesem.

16 listopada 2022 roku odbyło się 20. wręczenie Nagrody im. Beaty Pawlak. Nagroda została ustanowiona na podstawie ostatniej woli Beaty Pawlak, dziennikarki i pisarki, która 12 października 2002 zginęła w wyniku zamachu terrorystycznego na indonezyjskiej wyspie Bali. Organizatorem Nagrody jest Fundacja Batorego.


Po ogłoszeniu laureata odbyła się debata „Wojna, która nas (nie) zmienia” z udziałem autorek i autorów nominowanych książek: Katarzyny Surmiak-Domańskiej, Ludwiki Włodek, Wojciecha Rogacina i Konstantego Geberta. Dyskusję poprowadził Edwin Bendyk. Zapis wideo debaty można obejrzeć TUTAJ.