Kolczaste łzy

19 lutego 2024

"Kolczaste łzy" S.A. Cosby

Udostępnij post
Kolczaste łzy

„Kolczaste łzy” S.A. Cosby’ego – powieść jednego z najgłośniejszych amerykańskich pisarzy. Książka znalazła się na listach najważniejszych lektur 2021 roku m.in. „New York Times”, „Washington Post”, „TIME Magazine” i Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Była też jedną z rekomendacji książkowych Baracka Obamy.

„Kolczaste łzy” to elektryzująca opowieść o dwóch ojcach – czarnym i białym, eksskazańcach o bardzo konserwatywnych poglądach – których synowie, będący parą, zostają zamordowani. Ike i Buddy Lee czują, że zawiedli swoje dzieci, więc po śmierci chłopaków wyruszają w pościg za mordercami. Wspólny cel bardzo ich zbliża i doprowadza do przemiany oraz przewartościowania wszystkiego, co do tej pory uważali za ważne.
S.A. Cosby to obecnie jedno z najważniejszych nazwisk na literackiej mapie Ameryki. Autor, który godzi ze sobą tradycje brutalnej powieści gatunkowej, pełnej ludzi marginesu, gangsterów i przemocy, oraz artystycznego realizmu, w którym jak w soczewce widać los jednostki wrzuconej w tryby historii i nierównych stosunków społecznych.

„Kolczaste łzy” po prostu tętnią emocjami, które wylewają się z każdej strony, z każdego akapitu i każdego zdania. A Buddy i Ike to jest ten duet, który pokochamy od pierwszej sceny. Tak, obaj są byłymi kryminalistami, tak obaj mają niezdrowy pociąg do przemocy, ale na ich drodze do zemsty i sprawiedliwości kibicujemy im, jak rzadko którym literackim bohaterom. Tak, to jest powieść sensacyjna, gdzie akcja pędzi do przodu na łeb, na szyję. Ale równocześnie jest to książka pięknie napisana, mądra i cudownie smutna. Bardzo, ale to bardzo polecam.

Fragment recenzji Wojciecha Chmielarza