Kochaj i pozwól na bunt

29 września 2023

"Kochaj i pozwól na bunt. Jak towarzyszyć nastolatkom w dorastaniu"

Udostępnij post
Kochaj i pozwól na bunt

Jak wspierać nastolatka i jak się z nim komunikować, aby wiedzieć co się dzieje w jego życiu i emocjach? Czym się martwić a do czego podejść zupełnie na spokojnie, bo wynika to z naturalnego etapu rozwoju? Jak w tym wszystkim zadbać o siebie i swoje granice? Odpowiedzi na te pytania są ważne dla wszystkich rodziców dorastających dzieci.

Książka „Kochaj i pozwól na bunt. Jak towarzyszyć nastolatkom w dorastaniu” autorstwa Joanny Szulc – psycholożki, dziennikarki, autorki głośnej książki „Sama mama” to zbiór rozmów z ekspertami od nastoletnich emocji i zachowań – z psychologami, terapeutami, wychowawcami, mediatorkami, dietetyczką oraz neurodydaktykiem o tym, co najczęściej spędza rodzicom sen z powiek i o tym, co warto wiedzieć, jeśli chcemy dobrze rozumieć, co w nastoletniej duszy i ciele gra czyli m.in o tym, dlaczego tak trudno być rodzicem nastolatka; co się dzieje w nastoletnich głowach; o tym, dlaczego ciągle kłócimy się o bałagan i o autentyczności w rozmowie z dzieckiem; jak przetrwać gdy rozpada się rodzina; dlaczego nastolatki nie chcą się uczyć i co w edukacji jest najważniejsze; o kontroli, wsparciu i zaufaniu; o uzależnieniu od ekranów i komórek i eksperymentowaniu z używkami; o tym, kiedy warto iść z nastolatkiem na terapię; o seksie i dobrym wieku na pierwszy raz; o tożsamości płciowej i orientacji seksualnej; o zaburzeniach odżywiania i wpływie jedzenia na trądzik, pamięć i hormony; o samookaleczaniu się i jego przyczynach oraz o byciu chorym rodzicem i przedwcześnie dojrzałych nastolatkach.

Rozmówcy Joanny Szulc to: Agnieszka Stein, prof. Marek Kaczmarzyk, Izabela Meyza, dr Anna Rustecka, Jarek Żyliński, Magda Kobosko, Małgorzata Musiał, dr Karol Jachymek, Joanna Flis, Anna Tulczyńska, Aleksandra Dulas, Paweł Jankowski, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Kamila Drężek, Anna Gryczewska-Jowsa, dr Magdalena Śniegulska.


O problemach z dziećmi trudno się mówi. Rodzice starają się nie wypaść z roli, nie przyznać do tego, że sobie nie radzą, że czegoś nie rozumieją. Chcemy o sobie myśleć: „Dobra mama”, „Dobry ojciec”. Robimy wszystko dla dzieci. Chcielibyśmy, żeby to doceniły. Kiedy przychodzi czas nastoletni, trudno nam zaakceptować ich bunt, złość, negowanie naszych próśb i rad.

Lęk o nastoletnie dzieci wybrzmiewa w większości rozmów z rodzicami. I ja ten lęk bardzo dobrze rozumiem. Uwierzcie mi, bardzo dobrze.

Ale wiem też, że nastolatkowie źle znoszą nieustanną troskę i zmartwienie na twarzach rodziców. Czasem wolą się nie przyznać, że mają jakiś problem. Oni potrzebują, żebyśmy ufali, że sobie poradzą. Żebyśmy byli przy nich spokojni, gdy popełniają błędy, wściekają się, rozpaczają…

Treść tej książki ma pomóc w tym, by przez czas dorastania dziecka przejść możliwie spokojnie. Specjaliści podpowiadają, czym się przejmować, a co jest normalne i typowe dla tego okresu. Jak rozmawiać, żeby się nie kłócić, jak wspierać, żeby się nie wypalić.

Moi rozmówcy pokazują, gdzie może być mielizna, gdzie ostre skały, a gdzie bezpieczna przystań. Mam nadzieję, że czytając to, poczujecie, że mgła się rozsnuwa, a w oddali widać także innych dryfujących podróżników. Możemy sobie dodawać nawzajem otuchy, możemy podpowiadać, którędy do brzegu.
Joanna Szulc, fragment wstępu


Wszechstronna, głęboka, serdeczna książka dla rodziców, którzy często stają bezradni wobec swoich nastoletnich dzieci. Nie mogłam się zdecydować, czy lepsze są w niej pytania, czy odpowiedzi – ostatecznie uznałam, że jest remis: świetne pytania, mądre odpowiedzi.

Natalia de Barbaro