12 lipca 2021

Kobieta bez znaczenia. Historia Virginii Hall

Premiera 1 września 2021.

Udostępnij post

W 1942 roku Gestapo wydało specjalny komunikat: „Ona jest najniebezpieczniejszym ze wszystkich alianckich szpiegów. Musimy ją znaleźć i zniszczyć.” Dziś mało kto wie, o kogo chodziło nazistom.

Amerykanka Virginia Hall, należąca do śmietanki towarzyskiej mieszkanka Baltimore, zdecydowała się na niezwykłą drogę życiową. Podjęła pracę dla brytyjskiej tajnej agencji rządowej, czyli mówiąc prościej, została tajną agentką. Stała się pierwszą kobietą, którą alianci wysłali na tereny okupowane przez Niemcy. Virginia miała protezę nogi, lecz mimo uszczerbku na zdrowiu została szybko jedną z kluczowych postaci ruchu oporu we Francji. Miała niezwykły talent do rewolucyjnych technik, stosowanych w tajnych działaniach i z powodzeniem budowała duże siatki szpiegów. Była nawet odpowiedzialna za zaopatrzenie w broń i materiały wybuchowe.

Gdy dowiedzieli się o niej hitlerowcy, za wszelka cenę chcieli ją złapać. Mimo ogromnego zagrożenia Hall długo nie godziła się na ewakuację, lecz gdy została zdemaskowana udało jej się uciec do Hiszpanii. Nie wytrzymała jednak długo i wróciła do francuskiego ruchu oporu, by dowodzić zwycięskimi walkami partyzanckimi. Dzięki jej odwadze i doświadczeniu Francuzi wyzwolili z rąk Niemców dużą część kraju po D-Day.

Brytyjska autorka Sonia Purnell odkrywa na nowo historię tej niezwykłej kobiety. Autorka z sukcesem przeprowadziła dogłębne badania nad życiem Virginii Hall, dzięki czemu wyciąga na światło dzienne zupełnie nieznane fakty. Jej praca została doceniona przez czytelników, krytyków i naukowców. Książka „Kobieta bez znaczenia” otrzymała Nagrodę Plutarcha dla najlepszej biografii, przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Biografów. Została również wybrana Książką Roku według NPR, Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, Amazona, the Seattle Times, the Washington Independent Review of Book, the Spectator, the Times of London.

Druga wojna światowa wciąż ma wiele tajemnic. Powoli otwierają się archiwa, ale zaciera pamięć świadków. Armiami dowodzili generałowie, ale ich wielkie zwycięstwa nie byłyby możliwe bez poświecenia kobiet, walczących na tajnym froncie. Dopiero teraz historia odkrywa ich rolę.
Prawie nikt nie słyszał o Virginii Hall najwybitniejszej agentce brytyjskiego i amerykańskiego wywiadu czasu II wojny. Ta nieludzko odważna, inteligentna
 i piękna Amerykanka, przez całą wojnę organizowała we Francji ruch oporu, walczyła z bronią w ręku, zdobywała informacje, które otworzyły aliantom drogę do Paryża i zwycięstwa nad faszyzmem. Nie ma dość pięknych i mocnych słów, którymi można by opisać historię tej wspaniałej kobiety. Poznajcie zatem Virginię Hall, bohaterkę walki o naszą wolność.

Vincent V. Severski o książce „Kobieta bez znaczenia”