25 marca 2021

Jedyny w Polsce wywiad z Billem Gatesem

Zobacz na wyborcza.pl i tvn24.pl

Udostępnij post

Jakie znaczenie w uniknięciu katastrofy klimatycznej ma energia jądrowa i co mogą zrobić w tej kwestii politycy największych państw? Jakie będą skutki pandemii COVID-19 na świecie? M.in. o tym rozmawiał Bill Gates z Dorotą Wysocką-Schnepf z „Gazety Wyborczej” i Piotrem Kraśko z TVN24 w jedynym polskim wywiadzie. 

Beata Kozidrak

Rozmowę wideo z założycielem firmy Microsoft będzie można obejrzeć od czwartku, 25 marca br. od godz. 7:00 w serwisie Wyborcza.pl. Wywiad towarzyszy premierze książki Billa Gatesa „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy” – ukazała się ona 16 lutego br. nakładem Wydawnictwa Agora.

– Nie widzę problemu w tym, że ludzie mnie atakują, bo potrzebujemy otwartego dialogu, potrzebujemy wolnej prasy i głosów mówiących: halo, czy może jest inny sposób na rozwiązanie tego problemu? Więc nie boję się, że ktoś mnie urazi, gdy wkroczę w publiczną dyskusję na ten temat. – mówi w ekskluzywnym wywiadzie Bill Gates, zapytany o to, czy obawia się obwiniania go za katastrofę klimatyczną tak, jak obwiniano go za pandemię COVID-19. 

W rozmowie z Dorotą Wysocką-Schnepf z „Gazety Wyborczej” i Piotrem Kraśko z TVN24 Gates opowiada także m.in. o konieczności redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera, znaczeniu energii jądrowej i biopaliw w tym procesie, nieuchronności globalnych zmian w przemyśle, roli polityków i państw wysoko rozwiniętych w ocaleniu świata przed katastrofą klimatyczną. W wywiadzie pojawią się również wątki związane z energetyczną i ekologiczną sytuacją Polski, m. in. wycinką lasów oraz zanieczyszczeniem powietrza. Gates odnosi się także do problemów, jakie na świecie wywołała pandemia COVID-19 i jej dalszych spodziewanych skutków. 

Premiera tej wyjątkowej rozmowy wideo w serwisie Wyborcza.pl odbyła się w czwartek, 25.03 o godz. 7:00. Dla prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” udostępniona została również tekstowa wersja wywiadu, a wraz z nią kod rabatowy na zakup książki i e-booka „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy” za połowę ceny.

Wywiad powstał przy okazji polskiej oraz światowej premiery książki autorstwa Billa Gatesa. W naszym kraju ukazała się ona 16 lutego br. w tłumaczeniu Michała Rogalskiego nakładem Wydawnictwa Agora. „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy” to owoc dziesięciu lat badań nad przyczynami i skutkami zmian klimatycznych. Z pomocą ekspertów z dziedziny fizyki, chemii, biologii, inżynierii, nauk politycznych i finansów Bill Gates opracował plan działań, jakie należy podjąć, aby powstrzymać kataklizm, który zagraża przyszłości ludzkiego życia na Ziemi.  

Założyciel firmy Microsoft przedstawia konkretny i praktyczny plan działania, wskazuje obszary, w których technologia już dziś pomaga ograniczać emisję gazów, wyjaśnia, jak znane dziś technologie mogą być bardziej efektywne i gdzie niezbędne są nowe rozwiązania oraz kto już pracuje nad koniecznymi innowacjami. Proponuje strategie dla państw, ale i sposoby, w jakie obywatele mogą rozliczać rządy, pracodawców i siebie samych z postępów w tym projekcie kluczowym dla ratowania planety.  

Wywiad został zrealizowany przez partnerów medialnych: Wyborcza.pl oraz TVN24GO przy współpracy Wydawnictwa Agora.