9 kwietnia 2019

Jak żyć z chorobą Parkinsona? Poradnik dla pacjentów i ich bliskich już w sprzedaży

To przewodnik po chorobie Parkinsona, której przyczyn medycyna wciąż szuka...

Udostępnij post

Iwona Schymalla
Parkinson. Poradnik dla chorych i ich bliskich.
Premiera 10 kwietnia 2019

Porady ekspertów *** Nowe terapie *** Dieta *** Historie chorych i ich opiekunów
Wolniej działasz. Opuszcza cię dobry nastrój. Z czasem tracisz samodzielność. Coraz więcej czasu i energii pochłania zajmowanie się chorobą. Bo parkinson jest wymagający. Nie tylko wobec pacjentów, także ich bliscy codziennie odczuwają skutki choroby.

Leczenie choroby Parkinsona zaczyna się dopiero, gdy już jest mocno widoczna. Trzeba opanować jej postęp i minimalizować straty. Utrzymanie sprawności, samodzielności, snu, spokoju, kontaktu z bliskimi, wymaga ogromnego wysiłku. Neurolog, psychiatra, neurochirurg, fizjoterapeuta, psycholog… Nowoczesne leczenie jest współdziałaniem wielu specjalistów.

Takie kompleksowe podejście to konieczności, bo choroba Parkinsona zaburza funkcjonowanie człowieka na wiele różnych sposobów. Ale ta konieczność w polskich warunkach jest niestety rzadkością, luksusem. Dlatego w imieniu pacjentów i ich bliskich pytania specjalistom zadała Iwona Schymalla, dziennikarka od lat zajmująca się zdrowiem, Tak powstał przewodnik po chorobie, której przyczyn medycyna wciąż szuka…

Książka ta ma wyjątkowy charakter. O chorobie Parkinsona opowiada z różnych perspektyw, ale tylko takie spojrzenie pozwoli nam zrozumieć „naszą” (zarówno chorych, ich rodzin, jak i lekarzy) chorobę i skutecznie z nią walczyć. Ufam, że da też nam wszystkim nadzieję na wspólne codzienne sukcesy i pozwoli dźwigać się z porażek.
Prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Jakość życia jest coraz częściej wskazywana jako jeden z głównych celów leczenia. Żeby koncentrować się nie tylko na objawach neurologicznych, nie tylko na objawach psychiatrycznych, tylko żeby zająć się tym, co jest dla człowieka najważniejsze, żeby on ze swojego życia czerpał satysfakcję.
Prof. nadzw. Adam Lichniak, psychiatra

Książka wydana we współpracy z Fundacją Parkinsona.

Iwona Sabina Schymalla
Dziennikarka, która karierę zaczynała w telewizji. Dwukrotnie była dyrektor – redaktor naczelną TVP1. Autorka i współautorka programów telewizyjnych: „Kawa czy herbata?”, „Między Niebem a Ziemią”, „Profesjonaliści”. Z czasem coraz więcej uwagi poświęcała tematyce zdrowotnej. Współtworzyła programy „Od A do Zdrowia”, „Ciało to niemało”, „Ostry dyżur Jedynki”.

Autorka audycji Programu Pierwszego Polskiego Radia: „Rozmowy o zdrowiu” i „Debata medyczna”. Od 2012 r. redaktor naczelna portalu internetowego Medexpress.pl, który informuje o wszystkim, co dotyczy ochrony zdrowia.

Prezes Zarządu Fundacji Żyjmy Zdrowo. Wiceprezes rodzinnej Fundacji – Serce i Rozum.

Jako nastolatka myślała o studiowaniu medycyny, ale bała się, że nie dostanie się na wymarzony kierunek i nawet nie spróbowała. Teraz rozmawiając z lekarzami czy prowadząc medyczne konferencje, właściwe „studiuje” medycynę cały czas…