"Jak Stella uczyła się mówić"

14 lipca 2023

"Jak Stella uczyła się mówić"

Udostępnij post
"Jak Stella uczyła się mówić"

„Jak Stella uczyła się mówić. Pozwól psu powiedzieć, co myśli” to wciągająca opowieść o tajnikach międzygatunkowej komunikacji oraz inspirujący poradnik.

Skoro psy rozumieją, co do nich mówimy, dlaczego nie miałyby nam odpowiedzieć?

Kiedy logopedka Christina Hunger przyniosła do domu szczeniaka imieniem Stella, wpadła na pomysł, by w kontakcie z nim wykorzystać swoje doświadczenia z pracy z dziećmi, u których zdiagnozowano opóźnienia w rozwoju mowy. Chcąc pomóc małym pacjentom, Christina korzystała z urządzeń do komunikacji, tak zwanych mówików. Czy psy mogłyby komunikować się z ludźmi za pomocą podobnych urządzeń? Christina postanowiła sprawdzić swoją teorię na Stelli.

Dzięki książce „Jak Stella uczyła się mówić” poznasz techniki, które każdy opiekun czy miłośnik psów może bez trudu powtórzyć, by zacząć porozumiewać się ze swoim czworonożnym przyjacielem na zupełnie innym poziomie.

Ta książka to nie tylko poradnik nowatorskich metod komunikacji człowieka z psem. Historia Stelli pokazuje, jak głębokie potrafi być życie wewnętrzne zwierząt i jak wiele możemy się o nim jeszcze dowiedzieć. Kapitalna lektura!

Radosław Ekwiński, instruktor szkolenia psów, behawiorysta
Fragment książki „Jak Stella uczyła się mówić”

JAK UCZYĆ PSA
• Obserwuj, jak obecnie komunikuje się twój pies. Patrz uważnie, jak szczeka, warczy, skomle, porusza łapą, merda ogonem i naprowadza cię na coś spojrzeniem. Jeżeli potrafisz poznać, że pies chce ci coś zakomunikować, łatwiej ci będzie reagować na jego sygnały i ustalić, jakich słów masz go uczyć na początek.
• Reaguj pozytywnie na komunikaty psa. Wszyscy jesteśmy bardziej skłonni do wchodzenia w interakcje, jeżeli wiemy, że spotkamy się z zainteresowaniem i zrozumieniem. Odpowiadanie na werbalne i niewerbalne komunikaty psa jest równie istotne jak odpowiadanie na słowa. Zbuduj solidne podstawy, obserwując psa, ucząc się jego zwyczajów i reagując zawsze, kiedy pies chce ci coś powiedzieć.
• Dopasowuj słowa do komunikatów psa. Podobnie jak ja, kiedy mówiłam „bawimy się” za każdym razem, kiedy Stella spoglądała na zabawki, a potem na mnie, wypowiadaj słowa oznaczające to, co z dużym prawdopodobieństwem pies chce powiedzieć, lub to, co akurat robi. Jeżeli zastanawiasz się, co powiedzieć, zadaj sobie pytanie: „Co się teraz dzieje?”.