29 lipca 2020

Głośny debiut Sarah M. Broom zdobywczyni National Book Award

Polska premiera

Udostępnij post

NIEZWYKŁY PORTRET AFROAMERYKAŃSKIEJ RODZINY I WYZWAŃ, Z JAKIMI PRZYSZŁO SIĘ JEJ MIERZYĆ NA PRZESTRZENI BLISKO STU LAT.

Błyskotliwe, poruszające i wyjątkowe wspomnienia oszałamiająco utalentowanej debiutantki, których akcja toczy się w drewnianym domku w New Orleans East. Książka o niesłabnącej sile rodzinnych więzi oraz tęsknocie za rodzinnymi stronami.

W 1961 roku Ivory Mae, matka autorki, kupiła domek w atrakcyjnej wówczas dzielnicy New Orleans East. W jego wnętrzu stworzyła zaś swój świat. To były czasy wyścigu kosmicznego i w New Orleans East mieściły się kluczowe dla jego przebiegu zakłady NASA. Panujący w USA powojenny optymizm zdawał się uzasadniony. Po śmierci pierwszego męża Ivory Mae poślubiła ojca autorki, Simona Brooma. Małżeństwo włącznie z synami i córkami z poprzednich związków dochowało się dwanaściorga dzieci. Ale kiedy umarł Simon, sześć miesięcy po narodzinach autorki, Żółty Dom przeistoczył się w trzynaste i najbardziej niesforne dziecko Ivory Mae.

Żółty Dom to niezwykle ambitna książka. Na jej kartach Sarah M. Broom opowiada o stuletniej historii swojej rodziny. Opisuje też relację, jaka łączyła jej bliskich z tytułowym domem, usytuowanym w zaniedbanym rejonie jednego z najbardziej mitycznych miast Ameryki.

To historia matki i jej zmagań z rozpadem domu. To także historia marnotrawnej córki, która opuściła ów dom po to tylko, by zapragnąć do niego wrócić. Nawet po tym jak został wymazany z mapy przez huragan Katrina. Żółty Dom poszerza mapę Nowego Orleanu, uwzględniając historie jego zapomnianych mieszkańców. Autorka opowiada je niezwykle umiejętnie. Ukazuje także, w jaki sposób siła więzów społecznych oraz duma i rodzinna miłość opierają się próbom wymazywania.

Żółty Dom to pomost łączący Nowy Orlean, jaki znamy z przewodników turystycznych i Nowy Orlean, w którym dorastała Broom. To również wspaniały traktat na temat miejsca, klasy, rasy, zgubnych skutków nierówności oraz towarzyszącego im wstydu. To przełomowa, głęboko poruszająca opowieść nakreślona precyzyjnie i kompetentnie przez niebywale utalentowaną debiutantkę, obdarzoną mocnym głosem.

Lektura obowiązkowa, studium przeszłości, teraźniejszości i możliwej przyszłości Nowego Orleanu oraz, co za tym idzie, Ameryki. „New York Times Book Review”

Dzieło Broom przejdzie do historii jako jedna z najważniejszych książek wspomnieniowych tej posępnej dekady. Jej opowieść tętni od trudnych emocji. „New York Times”

Dzieło niezwykle dopracowane, szczere, pełne wdzięku. Broom oddaje hołd relacjom, które chronimy, których pragniemy i do których stale powracamy i które stanowią wiecznie żywy fundament naszego istnienia. „Los Angeles Times”

Raz na kilka lat ukazuje się książka, która wskazuje czytelnikom, jak powinno się czytać, a pisarzom – jak powinno się pisać. Broom udało się stworzyć dzieło, które jest do tego stopnia ambitne, wartościowe i odważne, że wykracza poza ramy konwencji literatury wspomnieniowej, stając się najbardziej doniosłą, w sensie humanistycznym, prozą interwencyjną, jaką czytałem w XXI wieku. Kiese Laymon, autor Heavy

Żółty Dom to arcydzieło literatury historycznej, politycznej, socjologicznej i wspomnieniowej. Nie, to po prostu arcydzieło, kropka. Już teraz jest jedną z najważniejszych i wpływowych pisarek Ameryki. Heidi Julavits, autorka The Folded Clock

Żółty Dom to dzieło wymowne i ponadczasowe, które może stać się nowym klasykiem literatury. Laudacja jury Whiting Nonfiction Grant

Sarah M Broom

Sarah M. Broom jest pisarką, której utwory publikowane były m.in. na łamach “The New Yorker”, “The New York Times Magazine”, “The Oxford American” i “O, The Oprah Magazine”. Urodzona w Nowym Orleanie, ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w 2004 roku. W 2011 roku została finalistką New York Foundation for the Arts Fellowship in Creative Nonfiction. Mieszka w stanie Nowy Jork. Żołty Dom jest jej książkowym debiutem, za który otrzymała prestiżową National Book Award w kategorii non-fiction.