19 września 2018

Głośna biografia amerykańskiej aktorki Rose McGowan, jednej z pierwszych ofiar hollywoodzkiego producenta Harvey'a Weinstein'a, od dziś na polskim rynku.

Premiera książki "Odważna"

Udostępnij post

Rose McGowan, fot. Josef Jasso

Rose McGowan urodziła się w sekcie Dzieci Boga, ale większość dorosłego życia spędziła w innej, o wiele bardziej niebezpiecznej: w Hollywood.  Po drodze straciła i odzyskała matkę, uciekała od toksycznego ojca, żyła na ulicy, trafiła na odwyk, utknęła w pełnym przemocy związku, walczyła z zaburzeniami odżywiania, zamordowano jej ukochanego. Przez całe życie mogła liczyć tylko na siebie.

Hollywoodzka kariera Rose zaczęła się jak bajka: zaczepiona na ulicy niemal natychmiast została gwiazdą, wkroczyła na czerwone dywany Fabryki Snów jako nowy symbol seksu. I wtedy bajka zamieniła się w koszmar. „Zostałam sprzedana, żeby zapewnić publiczności przyjemność. Głęboko zaprogramowani mężczyźni (i kobiety) zarabiali pieniądze, sprzedając moje piersi, skórę, włosy, zdrowie, emocje, całe moje jestestwo” – opisuje swoje odczucia aktorka.

W swojej książce McGowan opisuje gwałt, jakiego dopuścił się na niej wpływowy producent filmowy, Harvey Weinstein. Publiczne wyjawnienie prawdy zajęło jej 20 lat. „Hollywood działa jak mafia, jeśli chodzi o ochronę swoich ludzi” – tłumaczy.  Aktorka jest jedną z pierwszych kobiet, które zdecydowały się oskarżyć Weinsteina o gwałt. Ich odwaga i głośne domaganie się sprawiedliwości zapoczątkowały falę akcji #METOO na całym świecie.

W 2017 roku „New York Times” poinformował, że Harvey Weinstein przez kilkadziesiąt lat molestował seksualnie aktorki, asystentki i inne pracownice swojej firmy. Obecnie o molestowanie oskarża Weinsteina ponad 80 kobiet. Wśród nich są między innymi: Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Heather Graham, Kate Beckinsale i Lea Seydoux.

 

O książce:

Zastanawiacie się czasem dlaczego tak często dzieciństwo kobiecych gwiazd kina jest tragiczne? Dlaczego tak mało wśród nich dzieci ze zdrowych, kochających rodzin, a tak dużo dziewczyn wcześnie zdanych na siebie, pozbawionych oparcia, osamotnionych? W Hollywood czy w bramie na Bałutach panuje ta sama uniwersalna zasada: łatwiej wykorzystać kogoś kto już został złamany. Po kogo nikt się nie zgłosi. Kto nie ma dokąd wiać. Wiem o tym z doświadczenia. Ta książka jest także o mnie. Boleśnie i bardzo dosłownie. Ale nawet jeśli nigdy w życiu nie miałaś/eś nieszczęścia wpaść w łapy wybitnie inteligentnego drapieżnika z najwyższych sfer, ta książka jest i o Tobie. Jeżeli jesteś facetem, czytając ją, masz szansę zadać sobie ważne moralne pytania na temat nierówności płci i wynikających z niej cierpień. Jeśli jesteś kobietą, może się okazać, że po tej lekturze zyskasz siłę jakiej się po sobie nie spodziewałaś. Odważna to opowieść o zwyciężaniu. Rose, moja siostro, dziękuję. # metoo

Paulina Młynarska

Po lekturze tej książki ma się ochotę zakrzyknąć: celebrytka to też człowiek! A Rose McGowan mogłaby obdarować swoją biografią kilka osób. Uciekinierka z sekty, dziecko ulicy, gwiazda Hollywood, partnerka charyzmatycznych mężczyzn i wreszcie kobieta, która rozpoczyna ruch #metoo. To stulecie będzie należeć do kobiet, z męską pomocą, lub bez niej. I kto teraz powinien być „Odważny”?!

Anna Mucha

Tę książkę czyta się jak dziennik kobiety doprowadzonej do szaleństwa przez napastliwych mężczyzn, którzy zakładają, że i tak nikt jej nie wysłucha. Tym razem jednak prawda została w końcu odsłonięta, a Rose McGowan  triumfowała.

The New York Times Book Review

“Odważna” to piękny manifest. Nie tylko przeciwko konkretnym mężczyznom, którzy źle traktowali McGowan, ludziom, którzy do tego dopuszczali, ale także przeciwko całemu przemysłowi filmowemu.

The Boston Globe

Rose McGowan – aktorka urodziła się 5 września 1973 we Florencji. Jej matka jest Francuzką, a ojciec Irlandczykiem. Jest drugim z szóstki dzieci. Rose dorastała we Włoszech, we wspólnocie Kult Dzieci Boga. Gdy miała 9 lat przeniosła się do Oregon’u, gdzie była „dziecięcym modelem”, skąd wyjechała do Kalifornii. Tam spotkała Gregga Araki, który dał jej rolę w niezależnym filmie „Doom Generation – Stracone pokolenie”. Dostała za nią nominację do Independent Spirit w kategorii najlepszy debiut aktorski. Najlepiej znana jest z roli Tatum w kultowym horrorze „Krzyk”. Zagrała w takich filmach jak: „Cukiereczek”, „Małpiszon” czy „Kibice do dzieła!”. W okresie 1998-2001 była zaręczona z szokującym rockmanem – Marilynem Mansonem (Brian Warner), ale zerwała zaręczyny i rozstała się z nim, gdyż miała dość takiego życia. Jak później przyznała, opierało się ono głównie na zażywaniu narkotyków. W czerwcu 2001 dostała rolę Paige w serialu „Czarodziejki”, gdzie zastąpiła wyrzuconą z obsady Shannen Doherty. Rose na prawym ramieniu ma tatuaż w kształcie kobiety. W wolnych chwilach szydełkuje i pracuje w ogródku. Kolekcjonuje także pamiątki związane z Marleną Dietrich (Filmweb.pl)

 

KUP KSIĄŻKĘ

KUP E-BOOKA