Gangway

28 kwietnia 2023

"Gangway" - nowy kryminał Grzegorza Dziedzica

Udostępnij post
Gangway

Grzegorz Dziedzic, który za debiutancką książkę „Żadnych bogów, żadnych panów” otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, powraca z nowym kryminałem. „Gangway” to drugi tom „Trylogii Chicagowskiej”. Premiera książki już 17 maja!

Walka o władzę w gangsterskim podziemiu Chicago i wyścig z czasem, by odnaleźć zaginionego przyjaciela.

Teodor Rucki wraca do Chicago po trzech latach tułaczki, żeby wykonać ryzykowne zlecenie. Jeśli mu się powiedzie, do Wietrznego Miasta popłynie strumień szmuglowanej whisky, a Rucki stanie się bogaczem. Jest tylko jeden problem: tę whisky trzeba najpierw ukraść bossowi włoskiej mafii Johnny’emu Torrio i jego prawej ręce, niejakiemu Dużemu Alowi Capone.

Ale Rucki przybywa do Chicago też z innego powodu: w podejrzanych okolicznościach zniknął jego przyjaciel, były ksiądz Roman Ogorzałek. Teo zaczyna śledztwo w sprawie, którą nie chce się zainteresować nikt inny. Trop prowadzi do środowiska miejscowej bohemy, spirytystów i głosicieli nowych teorii społecznych, które mają zmienić oblicze świata.

„Gangway” to tętniąca jazzem, rozegrana w gangsterskich zaułkach kontynuacja doskonale przyjętego i nagradzanego kryminału „Żadnych bogów, żadnych panów”. Od lat nie było w polskiej literaturze twórcy, który potrafiłby tak sugestywnie i tak wartko jak Grzegorz Dziedzic opisać rzeczywistość mafijnych porachunków, kryminalnych zagadek i tonących w stylowym mroku miast.

Jedna z najciekawszych przygód literackich, jakie ostatnio przeżyłem. Polecam gorąco!

Robert Małecki
Fragment książki czyta Piotr Grabowski: