29 marca 2018

Gabriel Tallent "Moja najdroższa". Kontrowersyjna amerykańska powieść niebawem w Polsce.

Postawiona obok hitu "Małe życie" Hanyi Yanagihary, debiutancka powieść Gabriela Tallenta "Moja najdroższa" wygląda niepozornie, liczy wszak tylko 390 stron. Lecz nie dajcie się zwieść. Historii zawartej na tych stronach nigdy nie zapomnicie.

Udostępnij post

Moja najdroższa baner kwadratowy„Moja najdroższa” odniosła ogromny sukces w USA i na świecie – prawa do publikacji kupili wydawcy z 29 krajów. Powieść została ogłoszona najważniejszą książka 2017 roku przez „Washington Post”, „USA Today”, „New York Timesa”, „Business Insider” oraz Amazon.com i National Public Radio. Otrzymała także nominacje do prestiżowych nagród: National Book Critics Circle John Leonard Prize dla najlepszego debiutu roku; LA Times dla najlepszej książki roku; Goodreads Choice Awards w kategoriach Najlepsza powieść i Najlepszy debiut roku; International Dylan Thomas Prize dla najlepszej książki roku; Barry Award dla najlepszego debiutu roku.

Bohaterką powieści Gabriela Tallenta jest 14-letnia Turtle Alveston. Ma  problemy z czytaniem, ale potrafi świetnie strzelać, posługiwać się nożem i przez wiele dni wędrować po lesie, żywiąc się tym co upoluje. W zapuszczonym domu w lesie wychowuje ją samotnie ojciec-tyran, który wierzy, że ludzkość stoi na krawędzi katastrofy. Chce przygotować córkę na nadchodzący koniec świata. Chory z miłości Martin izoluje nastolatkę od otoczenia, całkowicie kontroluje jej życie, znęca się nad nią psychicznie i wykorzystuje seksualnie. Turtle jest dla niego ukochaną córeczką. Jego najdroższą własnością.
Dziewczyna nie jest jednak bezbronną ofiarą. Żeby wyzwolić się spod władzy ojca potwora, wykorzysta przeciwko niemu wszystko, czego właśnie on ją nauczył.

 

O pisaniu historii z czternastoletnią bohaterką na pierwszym planie Gabriel Tallent mówi:

Jest taka tendencja, żeby skrzywdzone młode kobiety robiły w literaturze za symbole, a nie pełnoprawne postaci. Nie chciałem, by Turtle została jakimś podręcznikowym przypadkiem albo wzorcem postawy. Chciałem, by miała własną osobowość” (z wywiadu dla „New York Timesa”).

Oraz: „Chciałem, aby jej powściągliwość i poczucie godności emanowało z każdej strony tej książki. Miałem zamiar napisać ją w taki sposób, żeby krzywda, jaką wyrządzamy kobietom, była dla ciebie taka, jaka jest dla mnie: prawdziwa, aktualna i nieakceptowalna. (z wywiadu dla „The Guardian”).

Gabriel Tallent fot. Alex Adams PhotographyGabriel Tallent urodził się w Nowym Meksyku i dorastał w północnej Kalifornii. Po rozwodzie rodziców wychowywany był przez matkę, pisarkę Ellizabeth Tallent, i jej partnerkę. Przez dwa lata po skończeniu studiów pracował jako przewodnik trekkerów na północno-zachodnim wybrzeżu USA. Obecnie mieszka z żoną w Salt Lake City i większość wolnego czasu poświęca na wspinaczkę skałkową. Stworzenie „Mojej najdroższej” zajęło Tallentowi osiem lat.

Polska premiera książki już 18 kwietnia 2018. 

 

 

Opinie amerykańskich czytelników

„Ze złowieszczego początku tej powieści wynikają dwa wnioski: Turtle jest w wielkim niebezpieczeństwie, ale nie wpisuje się w fikcyjny stereotyp biernej dziewczyny w opałach” – Alexandra Alter, New York Times

„Klarownie napisana, jednocześnie poruszająca i szczera – ta powieść upomina się o prześladowanych, unikając jakiejkolwiek ckliwości” – Barbara Hoffert, Library Journal

„Ta książka naprawdę potrafi zranić. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz czytałam coś tak bezpardonowego i niepokojącego, wliczając w to Małe życie” – Laura Brading, 5/5, Goodreads.com

„Niedługo będzie o tym głośno wszędzie… o tej niezwykłej powieści o niezwykłej młodej kobiecie” – BookRiot