25 listopada 2019

Anne Applebaum odznaczona Orderem Księżnej Olgi

za ukazywanie prawdy o Wielkim Głodzie lat 1932-33 na Ukrainie.

Udostępnij post
Anne Applebaum – amerykańsko-polska dziennikarka, historyczka, profesor na London School of Economics, publicystka The Washington Post, laureatka Nagrody Pulitzera za książkę „Gułag” oraz autorka książki „Czerwony głód” została uhonorowana wysokim odznaczeniem państwowym za ukazywanie prawdy o Wielkim Głodzie lat 1932-33 na Ukrainie. Otrzymała z rąk Prezydenta Ukrainy Wołomyra Zełenskiego Order Księżnej Olgi III stopnia, który przyznawany jest za wybitne zasługi m.in. w działalności państwowej, społecznej, naukowej, kulturalnej i oświatowej.
 
Laureatką odznaczenia została również Agnieszka Holland – reżyserka filmu „Gareth Jones” będącego opowieścią o młodym walijskim dziennikarzu, który w latach 30. jako jeden z pierwszych opisał Wielki Głód na Ukrainie. Gareth Jones jest również bohaterem książki „Czerwony głód” Anne Applebaum,
 
Dekret w sprawie odznaczeń dla Applebaum i Holland opublikowano 23 listopada, w dniu kiedy na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu – tragedii, która pochłonęła powyżej 5 milionów ofiar. W książce „Czerwony głód” Anne Applebaum dowodzi, że blisko cztery miliony Ukraińców zmarło z głodu za sprawą przemyślanych politycznych decyzji Kremla.

Zamów książkę