efekt niszczący

8 listopada 2022

Anna Mierzyńska "Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie"

Udostępnij post
efekt niszczący

Od teorii spiskowych po cyberwojny. Szokująca opowieść o fałszowaniu rzeczywistości.

Nie warto mieć złudzeń: wszyscy stajemy się ofiarami dezinformacji. Podejmujemy decyzje, opierając się na fałszywych danych, a nasze emocje falują zgodnie z interesami innych ludzi – choć najczęściej nie mamy o tym pojęcia. To przerażające, że żyjemy, nie wiedząc, czyje interesy właśnie zaspokajamy. Jednak wcale nie jesteśmy bezbronni. Zwłaszcza wtedy, gdy zamiast złudzeń mamy wiedzę o tym, jak działa dezinformacja i kto za nią stoi.

„Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie” to precyzyjna i poruszająca analiza dezinformacji, od której roi się w internecie, a która służy walce politycznej, sianiu nienawiści i wywoływaniu chaosu. Ekspertka odsłania m.in. mechanizmy rosyjskiej propagandy i soft war towarzyszącej napaści na Ukrainę, pokazuje skutki szerzących się teorii spiskowych, tropi kłamstwa i cyniczną manipulację – m.in. wynik działania farm trolli. Efekt niszczący dezinformacyjnego zalewu widać także w skuteczności mowy nienawiści, skierowanej przeciw osobom LGBT.

Wytrwałe badanie tropów i informacji niesie wiedzę o metodach manipulacji. Gdy autorka dowodzi, że opublikowane maile Michała Dworczyka są autentyczne, kiedy rozmawia z ofiarami myślenia spiskowego, a także odsłania mylne odczytanie danych na temat szczepień, zachęca czytelnika do refleksji. Zwraca się wówczas do wszystkich, do zagubionych i do zmęczonych, do zaniepokojonych i do obojętnych. Od jakiegokolwiek komentarza ważniejsze jest torowanie drogi do prawdy i walka z dezinformacją i ksenofobią, widoczną choćby w prawicowych seansach nienawiści.

Dezinformatorzy niszczą zachodnie państwa właśnie dlatego, że uderzają w ich podstawy. Jeśli chcemy żyć w spokojnym, stabilnym kraju, musimy zawalczyć o prawdę.

– apeluje Anna Mierzyńska