Czarny poniedziałek z Nagrodą Wielkiego Kalibru

12 czerwca 2024

Agnieszka Graca z Nagrodą Wielkiego Kalibru

Udostępnij post
Czarny poniedziałek z Nagrodą Wielkiego Kalibru

Agnieszka Graca za książkę „Czarny poniedziałek” otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru.

8 czerwca 2024 roku odbyła się gala wręczania Nagród Wielkiego Kalibru. Laureatką tegorocznej edycji została Agnieszka Graca z debiutancką powieścią kryminalną „Czarny poniedziałek”.
Nagroda Wielkiego Kalibru to najważniejsza literacka nagroda kryminalna i jest wręczana podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. W tym roku odbyła się już 21. edycja tego wydarzenia.

Agnieszka Graca z Nagrodą Wielkiego Kalibru za książkę "Czarny Poniedziałek"
fot. Max Pflegel

Poza statuetką Agnieszka Graca otrzymała również 25 000 zł ufundowane przez Prezydenta Miasta Wrocławia.
O wyborze laureatki zadecydowało jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka i Piotr Kofta.

fot. Max Pflegel

Laudację wygłosiła Anna Marchewka – jurorzy docenili autorkę między innymi za odważne podejmowanie ważnych społecznie kwestii i wierne oddanie życia codziennego na kartach powieści.
Wśród nominowanych do nagrody znalazł się także Grzegorz Dziedzic z powieścią „Gangway”, który w 2022 roku otrzymał tę nagrodę za powieść „Żadnych bogów, żadnych panów”. Agnieszka Graca konkurowała także z Markiem Stelarem (Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru), Juliuszem Machulskim (Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej), Anną Potyrą, Mariuszem Czubajem, Tomaszem Duszyńskim.

Więcej o tegorocznej edycji festiwalu tutaj.