12 lutego 2020 ukaże się wznowienie książki Baracka Obamy „Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu” w tłumaczeniu Piotra Szymczaka. Książka od daty światowej premiery w 1995 roku nie schodzi z list bestsellerów – przetłumaczona na 27 języków została uznana za jeden z najważniejszych tytułów non-fiction XX wieku.

Kiedy “Odziedziczone marzenia” ukazały się po raz pierwszy, Barack Obama miał 34 lata i dopiero zaczynał polityczną karierę. Był idealistą, wierzył w siłę oddolnego działania, chciał mobilizować ludzi do walki o lepszy los.

Ale żeby wytyczyć ścieżkę, którą mają podążyć inni, trzeba najpierw zrozumieć drogę, jaką się samemu przebyło.

Dla młodego Baracka, syna białej Amerykanki i czarnego Kenijczyka, wychowanego w latach sześćdziesiątych XX wieku w białej rodzinie i kulturowym tyglu Hawajów, oznaczało to podróż śladami ojca, którego nie zdążył poznać, aż do sedna jego afrykańskiej tożsamości.

Zapis tej podróży to nie tylko wzruszająca rodzinna saga i opowieść o decydujących latach przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale także niezwykła przygodowo-etnograficzna opowieść o Kenii oraz inspirująca historia poszukującego tożsamości “pół-białego” w świecie, który nie toleruje połowicznych rozwiązań. Barack

Na tych stronicach znalazł się zapis osobistej podróży wewnętrznej — zapis starań młodego chłopaka, który poszukiwał ojca, ale zarazem sensu własnego życia jako czarnego Amerykanina.

fragment książki

Barack Obama pozostanie jednym z najważniejszych polityków początku XXI w. Jeśli chcecie wiedzieć, skąd wziął siłę woli, by stanąć na czele najpotężniejszego państwa na świecie, to odpowiedź znajdziecie w tej książce. Bez dwóch zdań jedna z najlepszych autobiografii politycznych w historii literatury.

Bartosz Węglarczyk

Płynnie, spokojnie, wnikliwie, Barack Obama prowadzi nas prosto do skrzyżowania najpoważniejszych pytań o tożsamość, klasę i rasę.

The Washington Post Book World

Doprawdy niezwykła.

Toni Morrison

Przepięknie napisana … poruszająca i szczera.

Scott Turow

Prowokacyjna… przekonująco opisuje zjawisko przynależności do dwóch różnych światów, a tym samym do żadnego z nich.

New York Times Book Review

Znakomite, czułe studium cudownej podróży młodego autora w dorosłość, jego poszukiwania wspólnoty i miejsca w niej, prób zrozumienia swoich korzeni i odkrywania poezji ludzkiego życia. Ta przenikliwa i mądra książka powie Ci coś o Tobie samym, niezależnie od tego czy jesteś czarny czy biały

Marian Wright Edelman

Uczciwa rzecz.

The Times

Obama jest urodzonym gawędziarzem, po mistrzowsku opanował sztukę opowieści barwnej, świetnie zainscenizowanej i wyczulonej na psychologiczne niuanse.

Sunday Times


Tagi: , ,

Share This