fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta

Kazimierz Kutz

Urodzony 16 lutego 1929 roku w Szopienicach. Człowiek wszechstronny: wybitny reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, polityk, działacz społeczny, publicysta i pisarz.
Całe życie związany ze Śląskiem. W czasie wojny wywieziony na roboty do Niemiec, po wyzwoleniu kończy gimnazjum w Mysłowicach, następnie Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Zostaje asystentem Andrzeja Wajdy przy “Pokoleniu”.
Debiutuje w 1959 roku “Krzyżem Walecznych”. Wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych, z czego sześć o Górnym Śląsku, oraz wiele sztuk teatralnych, w tym dla Teatru Telewizji.
W latach 1997–2015 senator IV, V i VI i VIII kadencji, wicemarszałek Senatu V kadencji, oraz poseł na Sejm VI kadencji.
Jest autorem książek “Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko” i  “Fizymatenta. Felietony z lat 2004-2016” (Wydawnictwo Agora, 2017). W 2010 zadebiutował jako powieściopisarz książką „Piąta strona świata”.
Wielokrotnie nagradzany za swój dorobek artystyczny. W 2005 otrzymał Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitne osiągnięcia kulturalne rangi międzynarodowej, a w 2010 roku tytuł honorowego obywatela Katowic.


Tagi:

Share This