Anna Bikont, Joanna Szczęsna Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej (wersja z autografem)

  • Seria:  
Niezwykli bohaterowie zasługują na niezwykłe biografie. Zwłaszcza jeśli są poetami, przepraszam, poetkami, do tego laureatkami Literackiej Nagrody Nobla. Owszem, życiorys Wisławy Szymborskiej nawet podany „na sucho” byłby nadzwyczajnie wciągającą opowieścią. Ale „Pamiątkowe rupiecie” dają znacznie więcej. Ta pierwsza, pełna biografia…
Kategoria Biografie
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2023
Format 155 x 235 mm
Więcej szczegółów

Niezwykli bohaterowie zasługują na niezwykłe biografie. Zwłaszcza jeśli są poetami, przepraszam, poetkami, do tego laureatkami Literackiej Nagrody Nobla. Owszem, życiorys Wisławy Szymborskiej nawet podany „na sucho” byłby nadzwyczajnie wciągającą opowieścią. Ale „Pamiątkowe rupiecie” dają znacznie więcej. Ta pierwsza, pełna biografia poetki, jest soczystą, pisaną z brawurą, lekkością i poczuciem humoru podróżą przez przygody Szymborskiej z historią, literaturą, mężczyznami i dokuczliwą sławą. Pracując nad najnowszą wersją książki, autorki korzystały z korespondencji Wisławy Szymborskiej, w tym z niepublikowanych listów z archiwum poetki. Dzięki temu w „Pamiątkowych rupieciach” przeczytamy m.in. o krótkim małżeństwie i długiej przyjaźni z Adamem Włodkiem, poetyckim związku ze Stanisławem Barańczakiem, o tym jak prywatne zabawy literackie stały się publiczne i wnikniemy w świat listów, karteczek, wyklejanek i kolaży korespondującej Szymborskiej.

Poetka nie była zachwycona, gdy Anna Bikont i Joanna Szczęsna zaproponowały jej, że napiszą o niej biograficzną opowieść. Czytając „Pamiątkowe rupiecie” w pełnym wydaniu być może wcale nie zmieniłaby zdania – nie jest łatwo przeglądać się we własnym życiu opisanym tak wnikliwie i szczerze. Jednak mimo to zapewne w końcu w tej wielowymiarowej, fascynującej historii odnalazłaby całą siebie.

 

O autorze

Bikont Anna

Anna Bikont

Dziennikarka, reporterka, pisarka non-fiction, z wykształcenia psycholożka.

Szczęsna Joanna

Joanna Szczęsna

Polonistka, współtwórczyni niezależnej prasy w Polsce (KOR-owski „Biuletyn Informacyjny”, Agencja Prasowa Solidarności AS, „Tygodnik Mazowsze”).  Laureatka Nagrody Peryklesa dla współtwórców odrodzenia wolności i demokracji w Polsce (2018).

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Biografie
Format 155 x 235 mm
Liczba stron 520
Data premiery 12.06.2023
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2023
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326841750

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 12.7MB, MOBI - 13.2MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2023
ISBN 978-83-268-4271-9