Max Cegielski Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem (wersja z autografem)

  • Seria:  
Nie trzeba wyruszyć do Konga, żeby odnaleźć własne „Jądro ciemności”. Ta opowieść zaczyna się od zagadki. Dlaczego pisarz Max Cegielski omijał łukiem żydowski cmentarz w Ustrzykach? Dlaczego tak długo nie dostrzegał jego obecności? Żeby odpowiedzieć na to bardzo osobiste, jak…
Kategoria Biografie
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2023
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów

Nie trzeba wyruszyć do Konga, żeby odnaleźć własne „Jądro ciemności”.

Ta opowieść zaczyna się od zagadki. Dlaczego pisarz Max Cegielski omijał łukiem żydowski cmentarz w Ustrzykach? Dlaczego tak długo nie dostrzegał jego obecności?

Żeby odpowiedzieć na to bardzo osobiste, jak się okaże, pytanie, autor wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z „Jądrem ciemności” Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład.

Ale szuka również odciśniętych w przemysłowej historii Bieszczadów śladów własnej rodzinnej tożsamości. Opowiada o swoich przodkach, naftowych magnatach na miarę Galicji, a nie Teksasu. Konfrontuje się przy tym boleśnie z rodzinną historią i tym, co zostało w niej przeoczone, skłamane i wyparte.

Ta wielowarstwowa opowieść nie służy jednak oskarżeniu. „Kongo w Polsce” jest raczej medytacją w drodze o niejednoznacznościach historii, paradoksach pamięci i o tym, jak i do czego może nam się jeszcze przydać wielka literatura.

O autorze

Max Cegielski

Max Cegielski

Pisarz, kurator, badacz relacji międzykulturowych. Debiutował opowiadaniami w „Brulionie” w 1996 r., a jego pierwsza książka to podróżnicza "Masala" (2002). Autor reportaży, m.in. "Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu", za który otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak w 2009 r.

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Biografie
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 450
Data premiery 11.10.2023
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2023
ISBN 9788326843686

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 1.2MB, MOBI - 1.9MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania , 2023
ISBN 978-83-268-4369-3