23 października 2019

Zwierzyniec profesora Bralczyka

Felietony o zwierzętach

Udostępnij post

Zwierzyniec Profesora Bralczyka!

O tym, że Jerzy Bralczyk jest specjalistą od słów, wszyscy dobrze wiemy, ale to, że ma też wiele do powiedzenia na temat zwierząt, będzie dla większości czytelników niespodzianką.

 

Przedstawiamy Zwierzyniec Profesora Bralczyka! Jego najnowsza książka to zbiór ponad stu felietonów językowo-zoologicznych, poświęconych różnym gatunkom zwierząt. 

Ciekawe, skąd te nazwy się wzięły, a jeszcze ciekawsze, jaki mają potencjał znaczeniowy, jak łączą się z innymi słowami, dając odniesienie do różnych ludzkich spraw, jak przechodzą do frazeologii, do metafor, do przysłów i do tekstów literackich. Jak w polszczyźnie funkcjonują różne żurawie, żbiki, żubry i żółwie (żeby do jednej litery się ograniczyć). Opisane przez Jerzego Bralczyka zwierzęta narysowała swoją finezyjną kreską Zofia Różycka.

To nie jest zwykła książka o zwierzętach i przyrodzie. Tak naprawdę to tylko pretekst, by udać się w fascynującą podróż w ostępy naszego języka. Tak poznajemy jego korzenie i ewolucję. Tę książkę powinien mieć każdy, kto kocha język polski i przyrodę. Bardzo ją polecam. Adam Wajrak

Jerzy Bralczyk autor fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta

Jerzy Bralczyk – Profesor, językoznawca, medioznawca, ekspert od języka propagandy politycznej i reklamy. Autor kilkudziesięciu książek językoznawczych. Autor i prowadzący wielu programów radiowych i telewizyjnych o języku. Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego, od 1988 roku nieprzerwanie wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Był też związany z Uniwersytetem Śląskim, Ośrodkiem Badań Prasoznawczych w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim czy Uniwersytetem SWPS.

Zamów książkęPOSŁUCHAJ PODCASTU %22POCZYTAWSZY%22