Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską w Poznaniu

19 października|18:00 - 19:30

Darmowy

Katarzyna Surmiak – Domanska fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta

OFF CINEMA 2018
„KIEŚLOWSKI. ZBLIŻENIE”. SPOTKANIE Z KATARZYNĄ SURMIAK-DOMAŃSKĄ
19.10.2018 g. 18 Scena Nowa / wstęp wolny
Prowadzenie: Marcin Jaworski

„Kieślowski. Zbliżenie” (Wydawnictwo Agora) to znacznie więcej niż biografia reżysera, twórcy m.in. „Przypadku”, „Dekalogu”, „Podwójnego życia Weroniki” i „Trzech kolorów”. To również pełen niuansów portret artysty, który mimo spektakularnego sukcesu zmagał się z widmem niespełnienia. W jaki sposób chłopak uciekający przed prześladującą jego rodzinę chorobą został reżyserem filmowym? Dlaczego jako wybitny dokumentalista wybrał w końcu kino fabularne? Jak to się stało, że twórca, któremu nawet najbliżsi współpracownicy wieszczyli koniec odniósł z dnia na dzień światowy sukces? Dlaczego świat końca dwudziestego wieku chciał w nim widzieć proroka?

Katarzyna Surmiak-Domańska — reporterka związana od lat z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako tutor z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Wydała dwa autorskie zbiory reportaży: „Beznadziejna ucieczka przed Basią” i „Żyletka”, a także opowieść reporterską pt. „Mokradełko”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013. W 2016 roku ponownie nominowana do Nike, za książkę „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”. Książka „Ku Klux Klan”była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak.

Marcin Jaworski (ur. 1979) – literaturoznawca, krytyk literacki; autor i współautor książek: „Rewersy nowoczesności. Klasycyzm i romantyzm w poezji oraz krytyce powojennej” (2009), „Po całości… Szkice punkty” (z K. Hoffmannem i P. Śliwińskim, 2016), „Świat nieliryczny. Studia i szkice o poezji współczesnej” (2018); nauczyciel akademicki w Zakładzie Poetyki i Krytyki Literackiej na UAM, kierownik specjalizacji artystycznoliterackiej, sekretarz Poznańskiej Nagrody Literackiej; współpracownik CK „Zamek”, m.in. jako kurator Festiwalu Fabuły.

Szczegóły

Data:
19 października
Czas:
18:00 - 19:30
Koszt:
Darmowy
Kategoria :
Wydarzenie Tagi:
,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/2130261963854473/?active_tab=about

Miejsce

Centrum Kultury ZAMEK
ul. Święty Marcin 80/82
Poznań,
+ Google Map
Share This