Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Spotkanie wokół biografii prałata Jankowskiego

4 września|18:00 - 20:00

Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego” Bożeny Aksamit i Piotra Głuchowskiego.

W spotkaniu wezmą udział: Piotr Głuchowski oraz Bogdan Borusewicz, poprowadzi je Karolina Lewicka.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona ilością miejsc siedzących.

O książce:
„Znakomicie napisana, niezwykle wstrząsająca i do bólu prawdziwa, biograficzna opowieść o prałacie Henryku Jankowskim, jego mrocznej stronie i grzechach. Autorzy „Uzurpatora” ostatecznie rozprawiają się z fałszywym mitem „niezłomnego kapelana Solidarności” oraz „pobożnego kapłana”, który wzniesiony został na kłamstwie i pysze za przyzwoleniem wszystkich tych, którzy znali prawdę ale przez lata milczeli. To oni przyczynili się do zbudowania legendy Prałata, czyniąc go nietykalnym. W imię różnych doraźnych korzyści, potrzeb i układów hierarchowie, politycy i ludzie wymiaru sprawiedliwości byli ślepi na to co robił i co działo się wokół proboszcza parafii Św. Brygidy w Gdańsku. Właśnie dlatego żyjący w świecie przepychu i deprawacji Henryk Jankowski mógł czuć się bezkarny. Ta książka wywoła burzę, gdyż wciąż wiele osób nie chce dopuścić do siebie prawdy woląc kultywować w swoich głowach nieprawdziwy mit”.
Tomasz Sekielski

„Bóg strzegł, że to nie Mel Gibson sportretował prałata Jankowskiego, tylko duet Aksamit-Głuchowski – bez retuszu, ze zrozumieniem, bez usprawiedliwienia.
To nie tylko opowieść o wzlocie i upadku kapelana ,,Solidarności’’, ale o Kościele i Polsce za komuny i za wolności, a więc także o nas samych. Fascynująca”.
Adam Szostkiewicz

O autorach:
Bożena Aksamit – reportażystka z Trójmiasta, pisarka, z wykształcenia oceanograf. Była graficzką i autorką w gdańskim oddziale „Wyborczej”. Publikowała w „Dużym Formacie”, „Magazynie Świątecznym” i „Wysokich Obcasach”. Jej ostatni reportaż – „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?” – wstrząsnął opinią publiczną. Wielokrotnie nagradzana, m.in. za napisaną wspólnie z Piotrem Głuchowskim „Zatokę świń” (najlepsza książka w plebiscycie MediaTory 2016). W 2015 roku ukazała się jej książka o legendarnym transatlantyku „Batory”.
Zmarła 1 lutego 2019 roku w trakcie pracy nad „Uzurpatorem”.

Piotr Głuchowski – z wykształcenia konserwator zabytków, z zawodu redaktor związany od 1990 roku z „Wyborczą”. Reportażysta, laureat konkursu Grand Press i innych. Autor i współautor książek, w tym kryminałów i bestsellerów: „Imperator. Ojciec Tadeusz Rydzyk”, „Karbala”, „Sługi Boże”, „Nic co ludzkie” – powieści inspirowanej scenariuszem filmu „Kler”. W przygotowaniu ma thriller szpiegowski „Ukryta gra”. Urodzony w Warszawie, mieszkał kolejno m.in.: w Toruniu, Sopocie i w stolicy, teraz – na kujawskiej wsi.
Po śmierci Bożeny Aksamit ukończył „Uzurpatora”.

Szczegóły

Data:
4 września
Czas:
18:00 - 20:00
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce

Dom Technika NOT w Gdańsku
Rajska 6,
Gdańsk, Mazowieckie 80-850
+ Google Map
Telefon:
661271851
Share This