Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Paweł Piotr Reszka – spotkanie autorskie w Faktycznym Domu Kultury

25 listopada|19:00 - 21:00

Darmowy
Płuczki

Zapraszamy na premierowe spotkanie z Pawłem Piotrem Reszką – reporterem, laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, wokół jego nowej książki “Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”. 

Rozmowę z autorem poprowadzi Mariusz Szczygieł. Reszka

Ona: – Czy chodzenie tam to był grzech? Jak one już były martwe a tu bida była, to nie jest grzech. Tak se myślę.
A pan myśli, że to był grzech, rąbać te ciała, szukać tam grosza jakiegoś?
Ja: – To ludzie byli.
Ona: – Ale nieżywe.

To nie były incydenty ale proceder, który, niemal na masową skalę, trwał przez lata. Na terenie byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, w mogiłach setek tysięcy ofiar mieszkańcy pobliskich wsi i przyjezdni prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydowskiego złota”. “Na Icki” chodzili ojcowie i synowie, sąsiedzi, mężczyźni, kobiety i dzieci. Prochy zmieszane z ziemią przepłukiwali w rzece lub specjalnie wykopanych dołach, tzw. płuczkach. Paweł Piotr Reszka, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, w swojej nowej książce zbiera głosy układające się w przerażającą opowieść o zobojętnieniu, które pozwala traktować masowe mogiły jak złotonośne pola. Nie osądza jednak, lecz szuka odpowiedzi na pytania: jak to możliwe, że po Zagładzie mogła przyjść „gorączka złota”, co kierowało kopaczami i co dzisiaj myślą o tym ich potomkowie.

“Mi to obojętne. To nie ja zrobiłem” mówi syn jednego z tych, którzy naruszali ziemię w poszukiwaniu złota Żydów. Reporter szuka kogoś, kogokolwiek, kto powiedziałby dzisiaj: “To było zło”. I może jeszcze: “Nie powinniśmy”. Zagląda do dołów, które do dziś można znaleźć w lasach Sobiboru, Bełżca i widzi w nich otchłań, która nadal, osiemdziesiąt lat po t a m t y m się nie zamknęła. Im dalej w lekturze, tym wyraźniej widać, że to reporter i jego upominanie się o szacunek dla zmarłych jest jasnym promieniem owej mrocznej opowieści. A naszym obowiązkiem – towarzyszenie mu w tej samotnej podróży.
Magdalena Kicińska

Szczegóły

Data:
25 listopada
Czas:
19:00 - 21:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:
, ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/WYDAWNICTWOAGORA/photos/gm.419407728775061/2587688854603142/?type=3&theater

Miejsce

Faktyczny Dom Kultury
ul. Gałczyńskiego 12
Warszawa,
+ Google Map
Share This