Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Łukasz Pilip – „Podwórko bez trzepaka” – spotkanie autorskie

6 kwietnia|16:00 - 17:45

Gdyńskie Centrum Filmowe 06.04.2019 godzina 16.00

“Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa”
Prowadzenie Agnieszka Jucewicz – Wysokie Obcasy
Wydawnictwo AGORA
Właśnie ukazała się nowa książka Łukasza Pilipa, która opowiada o trudnym dzieciństwie jego bohaterów i daje do myślenia – szczególnie nam, dorosłym.
Zapraszamy na rozmowę z autorem, którego już dwukrotnie docenialiśmy na Festiwalu wrażliwym nie tylko za styl i sposób pracy, ale szczególnie za stosunek do swoich bohaterów. Bo jest z nimi nie tylko na czas pisania tekstu, Jest z nimi także potem. Jak prawdziwy przyjaciel.
To spotkanie to więc nie tylko okazja by porozmawiać na ważne tematy, ale także by poznać niezwykłego, wrażliwego i skromnego człowieka.

Czego chcą dzisiejsze dzieci?
Maciek wolałby, żeby koledzy nie przezywali go od dziecka kalek. Łukasz marzy o zdrowiu, ale twierdzi, że jego marzenia są jak dinozaury, czyli duże i wymarłe. Nel, która dorasta na oceanach, czasami tęskni za lądem i mamą. Inny Maciek, geniusz z autyzmem, ma dość bycia dla innych zwierzęciem w cyrku. Krystian wytatuował sobie na kolanach dwie kropki – bo nigdy nie uklęknie przed policją ani sądem. Ale spełnienie tych próśb nie wystarczy. Dzieci chcą więcej – dostępu do ucha dorosłego. Posłuchajmy ich.

„Reporter lekko przykucnął, ma wzrok na wysokości metra, czasem półtora, od ziemi. Patrzy na świat tak, jak jego bohaterowie – dzieci. A przecież reportaż, którego bohaterem nie jest dorosły, to zawsze ryzyko. Łatwo tu o przekroczenie granic, naruszenie intymności, krzywdę, która zostanie na resztę życia. Pilipowi udało się, dzięki powściągliwości i empatii, ustrzec przed tymi zagrożeniami. I pokazać, jak trudno jest dziś być dzieckiem. Ta książka to wielka lekcja uważności dla tych, którzy im towarzyszą. I punkt wyjścia do rachunku sumienia dorosłych.”
Magdalena Kicińska, reporterka

„Niezwykle poruszające reportaże Łukasza Pilipa rozbijają w pył bezrefleksyjnie powielane przekonania, że lata dzieciństwa są cudowne i beztroskie. Książka stawia wiele pytań dotyczących dorastania, nie podsuwając prostych odpowiedzi i skłaniając do refleksji nad tym, jakie warunki wchodzenia w życie tworzymy naszym dzieciom.”
dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy

Łukasz Pilip (rocznik 1991) – Pochodzi z Połczyna-Zdroju. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Pieniądze na nią zarobił w kasynie w Las Vegas. Stały współpracownik „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”. Laureat Festiwalu Wrażliwego w kategorii „Twórca szczególnie wrażliwy”.

WSTĘP BEZPŁATNY
TWÓJ UDZIAŁ POMAGA! Dochód z wydarzeń festiwalowych przeznaczony jest na pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom – podopiecznym Fundacji Zostaw Swój Ślad i dziecięcym hospicjom domowym. Łukasz także prowadzi dla Was to spotkanie charytatywnie 🙂
Podczas wydarzenie będzie możliwość dobrowolnego wsparcia podopiecznych fundacji.

Szczegóły

Data:
6 kwietnia
Czas:
16:00 - 17:45
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Share This