Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kieślowski. Zbliżenie. Premiera w Gdyni

18 września|17:00 - 19:00

Darmowy

Zapraszamy na premierę książki Katarzyny Surmiak-Domańskiej pt. “Kieślowski. Zbliżenie”.

Wydarzenie towarzyszy Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i zbiega się z 30. rocznicą zdobycia Złotych Lwów przez Krzysztofa Kieślowskiego za “Krótki film o zabijaniu” i “Krótki film o miłości”.

Spotkamy się z Autorką biografii oraz z przyjaciółmi i współpracownikami reżysera. Spotkanie poprowadzi Grażyna Torbicka.

***
– Co porabiasz, Krzysiek?
– No, jestem w Warszawie, staram się nakręcać jakieś filmy, kombinuję, czasem mi wychodzi, czasem nie wychodzi…

Krzyśkowi, synowi urzędniczki i inżyniera budowlanego, „nakręcanie filmów” ostatecznie wyszło. Jak mało komu w polskiej kinematografii. Jak doszło do tego, że chłopak uciekający przed prześladującą jego rodzinę chorobą został reżyserem? Jak to się stało, że twórca, któremu nawet najbliżsi współpracownicy przepowiadali koniec, odniósł z dnia na dzień światowy sukces? I dlaczego – jak określił to jeden z przyjaciół – sam siebie aż tak bardzo „zarzynał”?

Kieślowski zawsze osiągał cel, a jednak niemal nigdy nie był z siebie zadowolony. Zmagał się z widmem niespełnienia i zadręczał pytaniem, czy dobrze wybrał zawód.

Z historią życia Krzysztofa Kieślowskiego, jego twórczością i legendą, mierzy się Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka, autorka m.in. głośnych książek „Mokradełko” i „Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość”.

O książce powiedzieli:

Książkę Katarzyny Surmiak-Domańskiej czyta się jak gotowy scenariusz filmu o jednym z największych twórców kina europejskiego.
Grażyna Torbicka

Człowieka nigdy nie jesteśmy w stanie poznać do końca. Szczególnie gdy tym człowiekiem jest ktoś tak niezwykły, wybitny i oryginalny jak Krzysztof. Dzięki tej książce możemy się trochę do niego zbliżyć. Było dla mnie zaszczytem przeczytanie jej w wersji na audiobooku.
Artur Barciś

Katarzyna Surmiak-Domańska stworzyła portret Kieślowskiego, jakiego dotąd nikomu się nie udało. Porządkujący nieznane szczegóły życia, zrywający aurę dystansu, którą reżyser – pilnie strzegący dostępu do swojej prywatności, roztaczał. Benedyktyńska praca zaowocowała reporterską, fascynującą książką. Wreszcie wiadomo, skąd się to wszystko wzięło: smutek, wyobcowanie, lęk, nieprzejednanie i spokój, który okazał się dla Kieślowskiego pułapką.
Janusz Wróblewski, „Polityka”

Partnerem wydania książki jest portal LegalnaKultura.pl

Patronem medialnym KinoPolska.pl

 

Szczegóły

Data:
18 września
Czas:
17:00 - 19:00
Koszt:
Darmowy
Kategoria :
Strona internetowa:
https://business.facebook.com/events/2291199471108359/

Organizator

Wydawnictwo Agora
Strona internetowa:
http://wydawnictwoagora.pl/

Miejsce

Multikino Gdynia
ul. Waszyngtona 21
Gdynia, Pomorskie Polska
+ Google Map
Share This