Prapremiera koncertowa płyty „Nie wiem” na festiwalu w Jarocinie w lipcu tego roku  zelektryzowała fanów grupy Variete do tego stopnia, że tylko część z nich zdołała zmieścić się w ruinach kościoła św. Ducha.

Zespół dowiódł, że jest jedynym w swoim rodzaju. Zadebiutował w Jarocinie ponad 30 lat temu jako prekursor stylu cold wave, ale dzięki nieustającej ewolucji i niezależności wymyka się wszelkim konwenansom i pozostaje wiernym sobie.

Variete to zespół artystycznie wolny i ponadczasowy. Dzięki znakomitym muzykom swobodnie żongluje konwencjami a jego unikatowe kompozycje zawierają dark-funk, trip-hop, cold wave ale też dub i elektronikę.

Osią twórczości Variete są poetyckie teksty wokalisty grupy Grzegorza Kaźmierczaka, które tym razem kierują się w stronę ruchu, afirmacji życia, ze szczególnym uwzględnieniem momentów prawdziwej wolności, przekazując również szereg narzędzi i zaklęć dzięki, którym taki stan można osiągnąć.

Album „Nie wiem” ukazała się 29 września. W nagraniach wziął udział saksofonista Kuba Więcek, objawienie polskiego jazzu i pierwszy po 28 latach debiutant wydany w prestiżowej serii „Polish Jazz”.

Pulsująca i metafizyczna atmosfera muzyki Variete pobudza wyobraźnie, wciąga i pozostaje na długo z słuchaczem.

 Tracklista:

  1. Palę pod
  2. Ejła
  3. Różaniec
  4. Trasa W-Z
  5. Kina
  6. Nadruk
  7. Foliowe worki
  8. Najpiękniejsze miejsce
  9. Kanapy
  10. Pod dzikimi jabłoniami

 

 

 

 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/P4RRwUAWQ1k" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Tagi: , ,

Share This